Apel w sprawie odwołania członków Rady Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego

https://iz.poznan.pl/o-instytucie/historia

@

Apel w sprawie odwołania członków Rady

Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego

w Poznaniu.

Wśród 5 instytutów, w których zostały odwołane ich rady – o czym informowała PAP w swoim komunikacie z dnia 30 grudnia 2023 r. (źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/premier-tusk-odwolal-czlonkow-rad-instytutow-nadzorowanych-przez-prezesa-rady-ministrow) – znalazł się również Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu.

Komunikat PAP został oparty na informacjach przekazanych przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów p. Donalda Tuska, p. Jana Grabca, który na wstępie zaznaczył, że „Podjęte zostały takie decyzje i dotyczą nie tylko tego instytutu (podkr. nasze – Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego), ale też pozostałych instytutów, które zostały powołane przez PIS (…).”

Pan Jan Grabiec, zapewne ze względu na bardzo krótki okres sprawowania funkcji szefa Kancelarii Premiera, najwyraźniej nie jest jeszcze zorientowany w sprawach instytutów, które poruszył w swej wypowiedzi dla PAP.

Gdyby bowiem zechciał się z nimi zapoznać, to dowiedziałby się, że powołanie Instytutu Zachodniego nastąpiło już 27 lutego 1945 roku,  po tym gdy w grudniu 1944 r., w podwarszawskim Milanówku grupa intelektualistów, skupionych wokół wybitnego znawcy problematyki niemieckiej Zygmunta Wojciechowskiego, profesora przedwojennego Uniwersytetu Poznańskiego, zainicjowała utworzenie w Poznaniu placówki badawczej zajmującej się problematyką niemiecką oraz dziejami trudnego sąsiedztwa polsko-niemieckiego.

Instytut Zachodni działa odtąd nieprzerwanie. Zmieniały się tylko podstawy prawne jego funkcjonowania oraz jego podległość organizacyjna, ostatnio uregulowane ustawą z dnia 17 grudnia 2015 r. Efekty działalności Instytutu Zachodniego przez blisko 70 lat jego istnienia są ogromne, o czym świadczy bibliografia jego wydawnictw oraz publikacji jego pracowników.

Pan Jan Grabiec jako szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów p. Donalda Tuska, gdyby zechciał zapewne dowiedziałby się też, że ta poznańska placówka utrzymuje swą wysoką rangę w świecie nauki polskiej i europejskiej, jest aktywna w naukowym dyskursie krajowym i międzynarodowym. Stanowi centrum wiedzy i edukacji o procesach zachodzących w Niemczech oraz ich otoczeniu międzynarodowym. Na różnych polach jej pracownicy służą swą wiedzą ekspercką i doradczą. Jest ona miejscem ważnych konferencji i spotkań naukowych, których uczestnikami byli czołowi przedstawiciele polskiego i zagranicznego świata nauki, znani politycy, wybitni intelektualiści. Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, koncentrując się na zadaniach ekspercko-analitycznych, prowadzi działalność naukowo-badawczą, utrzymując też własne wydawnictwo oraz udostępniając bogate zbiory biblioteczne i archiwalne.

Ze względu na powyższe fakty, wypowiedziane przez p. Jana Grabca słowa dla PAP, mające uzasadniać odwołanie przez Premiera członków rad 5 instytutów: nadużycia finansowe, działalność niesłużąca dobru ogółu, efekty pracy nieproporcjonalne do nakładu środków otrzymywanych przez instytut z budżetu państwa, wyrzucanie pieniędzy – w przypadku rady Instytutu Zachodniego są skrajnie nieodpowiedzialne i niesprawiedliwe oraz rażąco niekompetentne.

Należy apelować i oczekiwać, że liczni przedstawiciele poznańskiego środowiska naukowego, posiadający rozeznanie w działalności i dorobku Instytutu Zachodniego, dadzą wyraz swej niezgodzie na bezpodstawne deprecjonowanie roli tej placówki.

Z poważaniem

Wojciech Janik

Członek Walnego Zebrania Delegatów

Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” Poznań, dnia 4 stycznia 2024 r.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz