Raport: prawie połowa polskich naukowców za granicą nie chce wracać do kraju

Raport: prawie połowa polskich naukowców za granicą nie chce wracać do kraju

PAP

Prawie 47 proc. pracujących za granicą polskich naukowców nie planuje powrotu do kraju; połowa spośród nich widzi korzyści z kontaktów z naukowcami z Polski, brakuje im jednak okazji do współpracy z nimi – wynika z badania przeprowadzonego przez fundację Polonium.

…..Spośród osób biorących udział w badaniu 46,8 proc. zadeklarowało, że „na pewno” lub „prawdopodobnie” nie wróci do Polski, 25,6 proc. badanych osób było niezdecydowanych, z kolei 27,1 proc. stwierdziło, że planuje powrót do kraju. 0,5 proc. badanych osób nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie….dr Rafał Mostowy z fundacji Polonium, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej. „Potencjał tych osób jest olbrzymi, to w Polsce się wykształcili, ale inne kraje na tym skorzystają. W rezultacie skupiamy się na tworzeniu programów powrotowych dla naukowców, zapominając o tym co najważniejsze, czyli nawiązaniu z nimi współpracy i budowaniu relacji. Bez networkingu także z tymi, którzy wracać do Polski nie planują, tracimy olbrzymi kapitał społeczny” – dodaje…….

Komentarze 4

  1. „Moja” deportacja z USA w 2007 roku: tzn. wysiedlenie etniczne nieformalnie znaturalizowanego, porwanie i okradzenie odcieciem z pozostawionego w USA mienia o wartosci setek tysiecy dolarow: h ttp://m kk.blox.pl W 2007 USA omal nie zabily mnie o prace blokujac w wieku 40 lat od uzyskania stalego pobytu po wizie pracowniczej H1B i podstepem i sila wywozac do Warszawy. Z drugiek strony Polska calkowicie ignoruje moj najwyzszy tytl naukowy USA PhD. Polskie uczelnie przynajmniej od 2005 roku szykanami odpowiadaja mi ze na stanowisko Profesura musze miec habilitacje i nominacje na tytul Profosore.

  2. „Moja” deportacja z USA w 2007 roku: tzn. wysiedlenie etniczne nieformalnie znaturalizowanego, porwanie i okradzenie odcieciem z pozostawionego w USA mienia o wartosci setek tysiecy dolarow: h ttp://m kk.blox.pl W 2007 USA omal nie zabily mnie o prace blokujac w wieku 40 lat od uzyskania stalego pobytu po wizie pracowniczej H1B i podstepem i sila wywozac do Warszawy. Z drugiej strony Polska calkowicie ignoruje moj najwyzszy tytul naukowy USA PhD. Polskie uczelnie przynajmniej od 2005 roku szykanami odpowiadaja mi ze na stanowisko Profesura musze miec habilitacje i nominacje na tytul Profosora.

  3. Moja „deportacja” z USA w 2007 roku: tzn. wysiedlenie etniczne nieformalnie znaturalizowanego, porwanie i okradzenie odcieciem z pozostawionego w USA mienia o wartosci setek tysiecy dolarow: h ttp://m kk.blox.pl W 2007 USA omal nie zabily mnie o prace blokujac w wieku 40 lat od uzyskania stalego pobytu po wizie pracowniczej H1B i podstepem i sila wywozac do Warszawy. Z drugiej strony Polska calkowicie ignoruje moj najwyzszy tytul naukowy USA PhD. Polskie uczelnie przynajmniej od 2005 roku szykanami odpowiadaja mi ze na stanowisko Profesura musze miec habilitacje i nominacje na tytul Profosora.

  4. Moja „deportacja” z USA w 2007 roku: tzn. wysiedlenie etniczne nieformalnie znaturalizowanego, porwanie i okradzenie odcieciem z pozostawionego w USA mienia o wartosci setek tysiecy dolarow: h ttp://m kk.blox.pl W 2007 USA omal nie zabily mnie o prace blokujac w wieku 40 lat od uzyskania stalego pobytu po wizie pracowniczej H1B i podstepem i sila wywozac do Warszawy. Z drugiej strony Polska calkowicie ignoruje moj najwyzszy tytul naukowy USA PhD. Polskie uczelnie przynajmniej od 2005 roku szykanami odpowiadaja mi ze na stanowisko Profesora musze miec habilitacje i nominacje na tytul Profesora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: