Prezydent Andrzej Duda – Nie ma nauki bez wolności i nie ma wolności bez nauki.

Prezydent na UJ: Nauka i wolność podstawami budowania państwa

serwis prezydent.pl

Jedną z podstaw budowy państwa jest nauka i wolność – mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w Krakowie podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że państwo potrzebuje elit, które budowane są przez wykształcenie. Jak mówił, elity w najczarniejszych momentach historii Polski niosły „poczucie własnej wartości, patriotyzmu i etos nauki”. Jedną z podstaw budowy państwa – kontynuował – jest nauka i wolność.
– Nie ma nauki bez wolności i nie ma wolności bez nauki. Tej wolności w każdym tego słowa znaczeniu – wolności także w głoszeniu poglądów, w ich prezentowaniu, w ich posiadaniu, w wolnej myśli. Bo to wolna myśl rozwija naukę – powiedział prezydent. – Nauka i świat w efekcie rozwija się poprzez spór merytoryczny, dyskusję naukową – dodał.
Ocenił, że Polska potrzebuje w maksymalny sposób wykorzystywać naukowy potencjał intelektualny uczelni i kadr. – Jeżeli mówimy o naprawianiu gospodarki, innowacyjności, dobrym rządzeniu, to powinniśmy czerpać z badań prowadzonych na polskich uczelniach, powinny one być wdrażane – mówił. – Bardzo bym chciał, by te procesy zostały wzmocnione – dodał prezydent…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: