Planowane w 2016 r. nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe nie są wystarczającym wsparciem

Przyszłość uczelni pod znakiem zapytania

Dziennik Gazeta Prawna

Środowisko akademickie apeluje do premier Ewy Kopacz o zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo. Dzisiaj projektem budżetu na 2016 r. zajmie się Rada Ministrów.

…. Eksperci uważają, że planowane w 2016 r. nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe nie są wystarczającym wsparciem. W przypadku badań naukowych ich finansowanie zostanie bowiem utrzymane na obecnym poziomie (0,42 proc. PKB). Natomiast wydatki na szkolnictwo wyższe wręcz spadną (z 0,74 do 0,68 proc. PKB).

Jedna odpowiedź

  1. Jeśli przyjąć zasadę „pieniądze idą za studentem”, to ten „spadek” jest zbyt niski. Na listach ubyło więcej niż 10% studentów, uczelnie tolerują lipę polegającą na udawaniu, że można realnie studiować dwa „kierunki” czy łączyć studia dzienne z praca zawodową na pełnym etacie (nie chodzi tu o dorabianie, ale o regularna prace, co powoduje nieobecność na zajęciach). Jeśli przyjąć zasadę płacenia za efekty nauczania, to jest jeszcze gorzej. Akademicy chcą po prostu, jak zwykle, orżnąć współobywateli i wciskać im brednie o rzekomej konieczności utrzymywania nierobów. MOŻE KTOŚ „OPINIOTWÓRCZY” ODWAŻY SIĘ TO W KOŃCU POWIEDZIEĆ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: