W obronie prof. Andrzeja Przyłębskiego

Oświadczenie w obronie prof. Andrzeja Przyłębskiego

http://ako.poznan.pl/

Poznań, 09 lipca 2015r.

Prof. dr hab. Andrzej Przyłębski zaprotestował przeciwko przypisywaniu motywacji antysemickiej studentom wrocławskich uczelni, którzy sprzeciwiali się  wykładowi profesora Zygmunta Baumana. Wskazał na antypolskie, przestępcze działania i czyny, jakie podejmował on w przeszłości, będąc niezwykle aktywnym oficerem Urzędu Bezpieczeństwa.

Obrona Zygmunta Baumana – podjęta przez trzynastu naukowców,  w tym ośmiu z UAM, budzi co najmniej zdziwienie, by nie powiedzieć zgorszenie. Nie jest tajemnicą, że osoby zakłócające wykład stanęły przed sądem, zaś sąd w procesie przeciwko nim nigdzie nie wskazał na motywy antysemickie. Kłamstwo – w służbie jakiejkolwiek sprawy nawiązuje do najgorszych tradycji w naszej powojennej historii, kiedy to wyznawcy jedynie słusznej ideologii niszczyli swoich przeciwników, przypisując im nieistniejące motywacje. Czasy się zmieniły, komunizm zastąpiła ideologia liberalno-lewicowa, lecz technika kłamliwych donosów – w skali tym razem międzynarodowej – trwa. Kto inny jest dziś ich adresatem, ale sam proceder niszczenia dobrego imienia osób, które są postrzegane jako przeciwnicy ideowi – nie uległ zmianie. A przy okazji niszczy się na arenie międzynarodowej dobre imię Polski, która poniosła w II wojnie światowej największe straty – w tym także związane z ratowaniem żydowskich współobywateli. Natomiast prof. Zygmunt Bauman swoją haniebną przeszłość marginalizuje i nigdy za nią nie przeprosił.

Profesorowie UAM, którzy napiętnowali prof. Andrzeja Przyłębskiego za pogląd, którego nie wypowiedział, a który  mu przypisali, nie tylko zamilczają  zbrodnicze działania prof. Z. Baumana, ale dodatkowo wprowadzają w błąd  opinię publiczną. Co szczególnie godne potępienia, czynią to kosztem dobrego imienia swojego uczelnianego kolegi, przywołując do istnienia naganne praktyki stosowane wobec inaczej myślących  w mrocznych czasach PRL-u.

My, członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu wyrażamy pełną solidarność ze stanowiskiem zajętym przez naszego Kolegę, profesora Andrzeja Przyłębskiego.  Natomiast postawę i działania prof. Zygmunta Baumana w czasach stalinowskich oceniamy podobnie jak on – i nie ma to nic wspólnego z antysemityzmem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: