Rośnie znaczenie Polski w Europie jako naukowego lidera

Na Naradzie Ambasadorów RP o polskim szkolnictwie wyższym

serwis MNiSW

Program umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego” czy konkurs „Polonez” – to tylko niektóre działania MNiSW nastawione na promocję Polski w innych krajach. Szkolnictwo wyższe i nauka za granicą to jeden z tematów tegorocznej Narady Ambasadorów RP.

Prof. Kolarska-Bobińska przedstawiła zebranym ambasadorom i ministrom działania podejmowane przez MNiSW, które mogą przyczynić się do zbudowania silnej pozycji Polski na edukacyjnej i naukowej arenie międzynarodowej.

– Jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed polskim szkolnictwem wyższym jest jego umiędzynarodowienie…….

Minister Kolarska-Bobińska zaznaczyła, jak ważna jest wymiana doświadczeń między polskimi i zagranicznymi naukowcami. Ministerstwo nieustannie działa na rzecz wprowadzenia na polskich uniwersytetach „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. Obydwa dokumenty uznawane są przez międzynarodowe środowisko akademickie za gwarancję dobrych warunków zatrudnienia. We wrześniu ruszy natomiast konkurs Narodowego Centrum Nauki „Polonez”, w ramach którego pracę w Polsce otrzymać będą mogli naukowcy – zagraniczni lub polscy – działający za granicą.

MNiSW zachęca do międzynarodowej mobilności polskich studentów i naukowców…..

Ministerstwo podejmuje również starania, by umożliwić powroty polskim naukowcom pracującym za granicą. Ważną inicjatywą w tym kierunku jest stworzenie bazy danych i kontaktów do wszystkich osób związanych z nauką, które aktywnie działają poza Polską.

Rośnie także znaczenie Polski w Europie jako naukowego lidera – w ostatnim czasie Polska objęła przewodnictwo w Platformie Edukacyjnej Unii Europejskiej wobec Azji Centralnej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan).

Jedna odpowiedź

  1. A po cichu wchodzi rozporządzenie zmieniające zasady oceny parametrycznej, według którego punkty za najlepsze publikacje wieloautorskie (np. W Nature, czy Science) tworzone we współpracy z ośrodkami zagranicznymi będą mniej warte niż kilka publikacji z czasopiśmie uczelnianym z listy B. Przeczytajcie załączniki do projektu rozporządzenia. Lokalne lobby i układy biorą górę nad rozsądkiem. Po co ktoś ma publikować w najlepszym czasopiśmie, skoro punkty będą dzielone na wszystkich autorów ? Hipokryzja jak zawsze…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: