Ministerstwo Nauki a Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej

Spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej

serwis MNiSW

Komitet postulował, aby jeszcze w tym roku budżetowym zwiększyć nakłady na naukę o 800 mln zł. Jest to jednak nierealne ze względu na to, że budżet został przyjęty i jest w trakcie realizacji. Natomiast, jak podkreślił sekretarz stanu Marek Ratajczak, minister Lena Kolarska-Bobińska będzie zdecydowanie zabiegała o zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w przyszłorocznym budżecie. Dodał też, że pomimo spadku liczby studentów nakłady rosną: w tym roku o 10% na naukę i o 6% na szkolnictwo wyższe.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowuje się obecnie do zaproponowania zasad dotyczących polityki zatrudnienia na uczelniach, ze szczególnym naciskiem na zatrudnianie młodej kadry.

Ministerstwo na wszystkie postulaty Komitetu, te przesłane wcześniej i te dziś przekazane, niebawem odpowie pisemnie.

MNiSW gotowe jest też do dalszych rozmów z przedstawicielami Komitetu na temat toczących się prac zmieniających sytuację polskiej humanistyki.

Działania podjęte przez MNiSW na rzecz humanistyki polskiej

  1. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego świadome potrzeb oraz odrębności humanistyki przygotowało program – Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (NPRH) – dotyczący finansowania badań humanistycznych. NPRH działa od 2010 r. To specjalna pula pieniędzy na rozwój humanistyki. W latach 2011 – 2015 na program przeznaczono 360 mln W tym roku – 80 mln zł.
  2. Na początku 2014 MNiSW przygotowało Pakiet dla humanistyki – zadania z Pakietu zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: