Na liście światowego rankingu nie ma polskiej uczelni

Ranking: W Europie najlepsze uniwersytety ma Wielka Brytania, ale na świecie prowadzą USA

Dziennik Gazeta Prawna

Najwięcej renomowanych uniwersytetów w Europie znajduje się w Wielkiej Brytanii. Takie wyniki przynosi prestiżowy, globalny ranking opublikowany przez dodatek edukacyjny do dziennika „The Times”.

W skali globalnej dominują Stany Zjednoczone. Na obejmującej sto pozycji liście Amerykanie mogą się pochwalić 43 uczelniami. W pierwszej dziesiątce jest ich osiem. Wygrywa Harvard, czwarte jest MIT, a piątą pozycję zajmuje Stanford. Ale Cambridge i Oxford zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce. W sumie na liście znajduje się 12 uczelni brytyjskich.

Po USA i Wielkiej Brytanii najlepszą reputacją cieszą się uczelnie Niemieckie. W zestawieniu znalazło się sześć placówek zza naszej zachodniej granicy. Pięcioma uczelniami mogą się pochwalić Francuzi….Na liście nie ma polskiej uczelni

Komentarze 2

  1. Nie szkodzi, najważniejsze, że w Polsce tabuny studiują: filozofię, historię, politologię, prawo itp. itp. Najważniejszą bowiem sprawą na polskich uczelniach, nie jest wbrew pozorom, praca naukowa, najważniejsze są zajęcia do przeprowadzenia ze studentami, a sama praca naukowa to tylko „przyprawa” do dania głównego o nazwie „etat pracownika naukowo-dydaktycznego”, choć przyprawa konieczna, żeby z tego etatu nie zostać wyrotowanym.

  2. Ciekawe…
    A moja córka studiująca na Uniwersytecie w Glasgow archeologię, klasykę i geologię myślała o przenosinach na UJ. Niestety zrezygnowała bo po analizie kursów doszła do wniosku, że nie ma szans w Polsce (zawartość studiów w UK jest śmieszna, poziom wykładów tragiczny). Radzę też zwrócić uwagę na to, że studiuje te trzy przedmioty (robi dodatkowo egiptologię wieczorami) i zajmuje jej to niecałe trzy dni w tygodniu – a są to kursy dzienne! Na klasyce nawet nie zaczęli przyglądać się łacinie lub grece. Cały pierwszy semestr klasyki to omawianie Odysei! W angielskim, tragicznym przekładzie (nie jest zachowana struktura tekstu wierszowanego – tłumaczenie jest napisane prozą)!
    Syn studiuje fizykę na tym samym uniwersytecie. Poziom kursu jest taki sobie, poziom większości wykładów tragiczny (Power Point króluje). Jako, że kończy czwarty rok to poszukuje praktyk – najlepszy byłby Instytut badań Jądrowych w Świerku (jako jedyna placówka w Europie zajmuje się komputerowym modelowaniem reaktorów) ale niestety poziom wiedzy wyniesiony z Uniwersytetu w Głasgow jest znacząco niewystarczający. A syn jest jednym z najlepszych studentów na roku…
    A mój brat, po Fizyce na UW, gdy poszukiwał uczelni na przeprowadzenie doktoratu to od ręki miał miejsce w Szwajcarii, Norwegii i dwa w UK: Oxford i Herriott-Watt w Edynburgu. Po UW! Bez żadnych pleców!
    Proszę zapoznać się z kryteriami na podstawie których jest sporządzany ten ranking uczelni wyższych. Ja sprawdziłem i stwierdzam, że Polskie uczelnie nie mają w nim szans. Ranking ten jest nastawiony na świat zachodni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: