Genialni matematycy z kawiarni Szkockiej

Doskonały matematyk, z pewnością Polak!

Radio Wnet

O genialnych matematykach z XX wieku, na których dorobku do dzisiaj opierają się światowi naukowcy, opowiadał w Poranku Wnet Mariusz Urbanek, autor książki „Genialni”

– Ta książka opowiada o Lwowskiej Szkole Matematycznej, czyli grupie dwudziestu kilku matematyków. Ludzi o wyjątkowych umysłach, o bardzo szczególnej wyobraźni, którzy w tym szczególnym mieście jakim był Lwów, w bardzo szczególnym miejscu jakim była kawiarnia Szkocka, zebrali się, rozmawiali i tworzyli matematykę, i efekt ich prac do dzisiaj znajduje się właściwie we wszystkich encyklopediach na świecie….

 

Jedna odpowiedź

  1. Ciekawe, jak zareagowałby choć jeden z nich, gdyby raptem zmartwychwstał i dowiedział się, że musi się wykazywać publikacjami w punktowanych czasopismach (wg MNiSW), a najlepiej, zeby to były czasopisma z „listy filadelfijskiej”, a na dodatek, gdyby dostał zajęcia ze studentami, mające się do jego dziedziny naukowej, jak „pięść do oka”.
    Gdyby to był Steinhaus, to zapewne dostałoby się od niego, i to solidnie, obecnym specom (od siedmiu boleści) od edukacji i oświaty oraz od zarządzania nauką i szkolnictwem wyższym w Polsce. Steinhaus bowiem, oprócz tego, że był wybitnym matematykiem, to był też świetnym erudytą (opracował tzw. „Słownik Racjonalny Hugona Steinhausa”).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: