Polska akademicka zwraca to czego nie odebrała – czyli schizofrenia akademicka

Sprawiedliwość dla doktorów z Breslau

GW

Za rządów Adolfa Hitlera niemiecki uniwersytet w Breslau odbierał doktoraty wrogom III Rzeszy. Władze polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego chcą to symbolicznie naprawić…..W historii wrocławskiego uniwersytetu naliczono 262 osoby, którym w podobny sposób w III Rzeszy odebrano stopnie doktorskie.

22 stycznia uczelnia symbolicznie im je zwróci. W uroczystości wezmą udział naukowcy z Polski i Niemiec, a także potomkowie prześladowanych naukowców. – Chcemy się sprzeciwić procederowi godzącemu w podstawowe zasady życia akademickiego oraz przestrzec, by coś podobnego nigdy się nie powtórzyło – mówi „Wyborczej” prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nic by się nie udało, gdyby nie upór Kaia Kranicha, historyka, który 10 lat temu zaczął badać archiwa i napisał pracę o współdziałaniu wrocławskiego uniwersytetu z nazistami. – W skali Niemiec Wrocław był w czołówce, jeśli chodzi o odbieranie tytułów. Senat był niezwykle gorliwy – mówi Kranich. Stopnie naukowe w większości wypadków odebrano Żydom, którzy uciekli przed represjami. III Rzesza uznała ich za zdrajców, którzy prowadzą nagonkę przeciw Niemcom. Podobny los spotykał przed wojną przeciwników politycznych Hitlera….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: