Do polskich instytucji naukowych nie trafi ani jedno euro

Będą miliony na naukę. Ale nie polską

Dziennik Gazeta Prawna

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przeznaczyła prawie pół miliarda euro na najbardziej perspektywiczne projekty. Pieniądze otrzyma 328 młodych naukowców. W tym gronie Polaków jest zaledwie trzech.

„Ambitne, ryzykowne i potencjalnie bardzo zyskowne” – tak Komisja Europejska opisuje badania, na które przyznawane są od 2005 r. granty z European Resarch Council (ERC). Do tej pory dostało je ponad 4,8 tys. projektów naukowych. Z Polski było ich zaledwie 14. I niestety po tegorocznym rozdaniu, którego wyniki ogłoszono w poniedziałek, wcale nie mamy powodów do radości. Wsparcie od Unii dostali młodzi naukowcy reprezentujący 38 narodowości ze 180 różnych europejskich instytutów badawczych. Wśród nich znaleźli się też przedstawiciele krajów położonych poza granicami Europy, którzy swoje badania prowadzą na naszym kontynencie. Najwięcej grantów dostali Niemcy (70), Brytyjczycy (55) i Francuzi (43). Do polskich instytucji naukowych nie trafi ani jedno euro.

Bo choć w gronie docenionych naukowców znalazło się trzech Polaków, to wszyscy prowadzą prace naukowe za granicą.

Komentarze 2

  1. Przecież pieniądze w NCN są. Jeden z grantów NCN dostała podobno pewna rezolutna studentka, na badania przemian kulturowych w kraju X., pod… kątem picia tam herbaty (ciekawe, czy owa herbata była np. słodzona, czy nie, z cytryną, czy bez itp. i jak to wpływało na przemiany kulturowe). Dla porównania, podobno z kolei jednemu z profesorów matematyki, który chciał dostać grant z matematyki stosowanej, odrzucono jego wniosek, argumentując, że to, czym sie zajmuje, to… rzemiosło.

  2. Przecież pieniądze w NCN są. Jeden z grantów NCN dostała podobno pewna rezolutna studentka, na badania przemian kulturowych w kraju X., pod… kątem picia tam herbaty (ciekawe, czy owa herbata była np. słodzona, czy nie, z cytryną, czy bez itp. i jak to wpływało na przemiany kulturowe).
    Dla porównania, podobno z kolei, jednemu z profesorów matematyki, który chciał dostać grant na badania z matematyki stosowanej, odrzucono jego wniosek, argumentując, że to, czym sie zajmuje, to… rzemiosło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: