Wzrost nakładów na badania i rozwój

Kudrycka: wzrost nakładów na B+R szansą na innowacje

PAP-Nauka w Polsce

Jeśli chodzi o nakłady na badania i rozwój (B+R), liczbę innowacyjnych firm oraz udział przedsiębiorców w finansowaniu prac B+R, ostatnie lata to prawdziwy przełom – komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w rządowym blogu ostatnie dane GUS.

Opublikowane w październiku badania GUS dotyczyły działalności B+R w 2012 roku. Badaniem objęto podmioty prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w sposób ciągły lub doraźny: przedsiębiorców, szkoły wyższe, jednostki naukowe PAN, instytuty badawcze. Z badania wynikło, że w 2012 r. liczba podmiotów, które prowadziły działalność badawczo-rozwojową wyniosła ponad 2,7 tys. podmiotów i była aż o 23,1 proc. wyższa niż w roku poprzednim. Nakłady wewnętrzne na badania i prace rozwojowe, czyli tzw. wskaźnik GERD (Gross Domestic Expenditure on R&D) w 2012 r. wynosił 14,4 mld zł i wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o prawie 23 proc. Na badania nad innowacjami wydawanych było w 2012 r. 0,9 proc. PKB, podczas gdy w poprzednim roku 0,76 proc.

serwis MNiSW,  29 października 2013

….Kiedy wiosną tego roku dane Eurostatu ustawiły nasz kraj w samym ogonie Europy, samobiczowanie naukowców i głośne szukanie winnych zagłuszyło nieliczne głosy ekspertów, którzy wskazywali, że po pierwsze mamy jedno z najwyższych miejsc, jeżeli chodzi o tempo wzrostu, a po drugie – rok 2011 to czas, gdy wchodziła w życie reforma nauki, reforma szkolnictwa wyższego, projakościowe finansowanie oraz konkursy pozwalające na finansowanie najlepszych projektów. Nowa polityka państwa polegająca na stymulowaniu współpracy ośrodków naukowych z biznesem i zachęcaniu naukowców do zakładania spółek celowych, czyli tzw. spin-off, też potrzebowała czasu, aby przynieść efekty…..

…..Od niepamiętnych czasów mieliśmy w Polsce zaburzoną strukturę finansowania badań naukowych. O ile w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej na finansowanie nauki przeznaczano 1/3 nakładów budżetowych i 2/3 inwestycji prywatnych, to w naszym kraju proporcje były dokładnie odwrotne. Tak było jeszcze dwa, trzy lata temu. Dziś, mimo że na naukę nakłady z „państwowych pieniędzy” ciągle rośną  (w 2011 roku było to 5,6 mld złotych, w 2012 – 6,7 mld), to procentowo jest to już tylko połowa środków przeznaczonych na B+R. A więc epoka badań stosowanych, które ze stosowaniem nie miały poza nazwą nic wspólnego, odchodzi do lamusa…..

…….Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne dane Eurostatu, które pozwolą porównać polski wzrost nakładów na badania i rozwój na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę nasze tempo wzrostu i spowodowaną kryzysem stagnację w większości krajów tzw. „starej Unii”, zaryzykuję prognozę, że będzie to skok bardzo widoczny.

Coś drgnęło w badaniach

Krzysztof Rybiński, profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.
źródło: Fotorzepa

Przez minione sześć lat spadały prawie wszystkie wskaźniki innowacyjności w Polsce, o czym wielokrotnie pisałem na tych łamach. 
W raportach Komisji Europejskiej Polska nawet spadła do ostatniej grupy krajów pod względem innowacyjności, razem z Rumumią i Bułgarią.

Czarę goryczy przelał tegoroczny raport Global Innovation Index, opracowywany między innymi przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), 
w którym zostaliśmy skwalifikowani daleko za Bułgarią 
i oczko za Rumunią, czyli krajami znacznie od Polski biedniejszymi….

… Nakłady na B+R wzrosły do ponad 14 mld zł w 2012 r., z 11 mld rok wcześniej, co także oznacza wzrost o ponad 20 proc.

Optymizm nieco studzi fakt, że największe zwyżki odnotowano 
w kategorii wydatków na środki trwałe, bo aż o 35 proc. Zwracam na to uwagę, bo w rankingu efektywności wydatków na B+R Polska jest na 110. miejscu na świecie, czyli nawet te umiarkowane inwestycje w B+R są tak prowadzone, że bogata infrastruktura badawcza powstaje, a efekty mamy mizerne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: