Uczelnie na minusie

Uczelnie na minusie

Rz 30.08.2013

Fatalna sytuacja w finansach uczelni publicznych. Od 2010 r. liczba wykazujących straty się potroiła….Już blisko połowa z 95 publicznych uczelni nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki zakończyła ubiegły rok ze stratą…..

Wśród szkół wyższych z deficytem są renomowane uniwersytety, m.in. Warszawski i Gdański.

Ten pierwszy zamknął rok z ośmiomilionową stratą, przy przekraczających 260 mln zł przychodach własnych. Ale i one były niższe niż rok wcześniej i to aż o blisko 20 mln zł. To efekt m.in. mniejszej liczby studentów na studiach płatnych (drastycznie spadło zainteresowanie studiami podyplomowymi). ….Uczelnia tnie koszty: zmniejsza zatrudnienie (nie przyjmuje nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę) i zwiększa pensum dydaktyczne nauczycieli, dzięki czemu nie płaci im za nadgodziny. Ograniczyła wydatki na remonty i modernizację. – Aby zwiększyć przychody, zaplanowaliśmy także sprzedaż nieruchomości,……..

Gdzie szukać dodatkowych środków w czasie niżu i zmniejszających się przychodów ze studiów niestacjonarnych? Uczelnie wskazują na granty krajowe i zagraniczne.

Mimo finansowych kłopotów za wcześnie by mówić, że uczelniom grozi komisarz. Od ubiegłego roku może go wprowadzić minister nauki, gdy szkoła wyższa utrzymywana również z publicznych pieniędzy ma straty finansowe większe niż jedna czwarta dotacji z budżetu…

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: