Liczbę wyjazdów zarobkowych absolwentów polskich uczelni można ograniczyć przez obowiązek odpracowania studiów w kraju

Chcesz darmowych studiów, odpracuj naukę w kraju

Dziennik Polski

Z badań nad polską emigracją zarobkową wynika, że przynajmniej 20 proc. osób, które od 2004 r. wyjechały do pracy w innych krajach, posiadało dyplom wyższych uczelni. Istnieje niebezpieczeństwo, że w kolejnych latach odpływ za granicę wykształconych Polaków będzie jeszcze większy….

,,….

Zdaniem części przedsiębiorców, liczbę wyjazdów zarobkowych absolwentów polskich uczelni można ograniczyć w prosty sposób – przez obowiązek odpracowania studiów w kraju. – Kształcenie na uczelniach publicznych jest darmowe. Studiujący zaciągają więc dług wobec społeczeństwa, który później powinni oddać, wykorzystując zdobyte umiejętności dla rozwoju polskiej gospodarki – mówi Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Zgodnie z tym pomysłem, jeśli po zakończeniu studiów ktoś mimo wszystko zdecydowałby się na wyjazd do pracy do innego kraju, musiałby zwrócić koszty nauki………

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami prognozuje, że w tym roku bezrobocie wśród absolwentów polskich uczelni może przekroczyć próg 30 proc. – W takiej sytuacji można co najwyżej myśleć o próbach zatrzymania w kraju tych osób, których w polskiej gospodarce najbardziej brakuje i które mogą przebierać w ofertach pracy. Ale z tym też trzeba ostrożnie, bo z niewolnika nigdy nie będzie dobrego pracownika – mówi Maciej Gruza, ekspert rynku pracy.

W ubiegłym roku obowiązek odpracowywania studiów w czasie dwukrotnie większym od ich trwania został wprowadzony na Węgrzech

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: