Pierwsze sto dni wdrażania reformy nauki

Kudrycka: w pierwszych stu dniach wdrażaliśmy reformę nauki

PAP-Nauka w Polsce

Pierwsze sto dni działania resortu to okres skoncentrowania się na wdrażaniu reformy nauki i szkolnictwa wyższego, przeprowadzonej w poprzedniej kadencji – powiedziała w sobotę minister Barbara Kudrycka.

„Dbaliśmy głównie o to, by wszystkie prawa studentów, które zostały na nowo sformułowane w nowym ustawodawstwie, były zrealizowane w sposób płynny. Dotyczy to nie tylko systemu stypendialnego, ale też zawierania umów ze studentami” – powiedziała minister nauki na sobotniej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Jak wyjaśniła, ministerstwo stara się wpływać na to, aby uczelnie wprowadzające reformę tworzyły kierunki o profilu praktycznym, po to „by absolwenci mogli odpowiadać oczekiwaniom pracodawców”. Zgodnie z wprowadzoną reformą uczelnie mają prawo same tworzyć nowe kierunki studiów i układać ich programy. Wprowadzone tzw. Krajowe Ramy Kwalifikacji pozwalają szkołom tworzyć więcej kierunków interdyscyplinarnych oraz lepiej dostosować program kształcenia do wymagań rynku pracy.

Minister powiedziała też, że w minionych stu dniach podjęto próbę wypracowania rozwiązań, które w inteligentny sposób mogą prowadzić do zmniejszania barier ograniczających innowacyjność w Polsce. „Pracowaliśmy więc nad nową koncepcją zamrożenia podatku VAT od praw autorskich w sytuacji, w której należało zakładając spółkę od razu – wkładając jako aport prawa autorskie – opłacać taki podatek. Chcemy, aby został zamrożony i aby dopiero po uzyskaniu przychodów ze sprzedaży danych produktów mógł być odmrażany” – powiedziała minister nauki.

Dodała, że wypracowywano również koncepcję wprowadzenia – być może od 2014 roku – dobrowolnych odpisów od CIT-u przedsiębiorców na rzecz jednostek naukowych. „Koncentrowaliśmy się także na tym, by nauka zaprzyjaźniała się bardziej z sektorem gospodarczym” – podsumowała Kudrycka.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mok/ jbr/bsz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: