Polscy profesorowie zmarnowali pieniądze

Prof. Rybiński w „Rz” proponuje polskim miliarderom powołanie uniwersytetu, który zyskałby światową renomę

wpolityce

Mamy wielu miliarderów. Jeżeli każdy z nich da na przykład po 50 milionów złotych (to dla nich drobne) w celu stworzenia kapitału żelaznego prywatnego uniwersytetu, którego celem będzie osiągniecie miejsca w czołowej 50-tce uczelni światowych – o, to byłby taki symbol filantropii, który mógłby przyspieszyć rozwój kapitału społecznego w Polsce…taka uczelnia, która byłaby w gronie najlepszych na świecie w dziedzinach w których mamy przewagi konkurencyjne, przydałaby się Polsce? Usłyszałem, że próby były, ale polscy profesorowie zmarnowali pieniądze.

Mimo to, profesor zachęca, aby spróbować stworzyć takie porozumienie polskich miliarderów. Jak pisze, taka uczelnia mogłaby zatrudniać najlepszych polskich naukowców z kraju i zagranicy i stałby się wzorcem dla innych bogatych do tworzenia mnóstwa podobnych inicjatyw, na mniejszą skalę.

Jedna odpowiedź

 1. Jakakolwiek wysoka pozycja miedzynarodowa polskiej nauki albo
  renoma polskiej uczelni przy obecnym systemie to zwykla mrzonka.
  Najwieksza Polska partia prawicowa PiS majac w programie wyborczym jasny sowieki szwargot o systemie akademickim promujac habilitacje i profesure nominowana zaprzepascila nadzieje Polskiej
  emigracji nie tylko na kariera i jakakolwiek prace na polskich uczelniach
  ale na zwykly powrot do Polski. Cel profesury nominowanej w PRL
  byl tylko jeden, paramilitarna generalska kontrola wszystkich wynikow badan naukowych i dyskredytacja tych ktore nawet prawdziwe zahaczaly o badanie przydatne armi aby ich nie zdradzic. Podobne zadanie miala habilitacja zeby wyzszy parawojskowy stopin akademicki blokowal nizszego pracownika od wolnej mysli i publikacji. Sytuacja wydaje sie beznadziejna i najlepsza rada na polskich naukowcow na wychodztwie byloby
  zeby nasladowali nielegalnych Meksykanow ktorzy na szczescie ciagle
  zarabiaja wiecej w USA niz wojskowo-partyjny akademicki profesorski beton w Polsce i za pieniadze z farm czy budow finasowala wlasne publikacje.
  Nic nie zmieni sie dopoki twarze Atropowow i Brezniewow beda straszyly z katedr polskich studentow w Polsce a uniwersytet harvarda czy priceton w razie z niego doktoratu bedzie podlegal wirtualne sluzbie zasadniczej polskiego paszportu – nostryfikacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: