Prawdziwych przyczyn nie da się przysłonić ykrętami

Uniwersytety niepełnowartościowe

Uważąm Rze

…..

to nie tylko najlepsze polskie uniwersytety niezmiennie, od zawsze tkwią dopiero w czwartej setce uczelni świata. To Polska jest na szarym końcu. I dlatego w naszym kraju powstaje tak mało wynalazków czy – szerzej – dzieł, które znajdowałyby nabywców także w innych częściach świata. Czego, chyląc głowy przed profesurą, z uporem nie chcemy wciąż dostrzec, kontentując się osiągniętym w latach 90. ilościowym postępem w szkolnictwie wyższym.

Ale to niejedyny objaw niskich ocen polskich uczelni. Podobne noty wystawiają im każdego roku zagraniczni studenci, omijając je szerokim łukiem…..To po prostu jedna, wielka katastrofa, której prawdziwych przyczyn naprawdę nie da się przysłonić osławionymi wykrętami o „zbyt niskich wydatkach na edukację i szkolnictwo wyższe”. A jeśli nawet będzie się próbowało, to czyż nie jest to tłumaczenie w istocie autokompromitujące?…

Jedna odpowiedź

  1. Jest to, excusez-moi le mot, [—-] w bambus. Polski profesor zarabia około 1000 Euro. Za te pieniądze nie przyjdzie tu pracować cudzoziemiec, bo jeszcze nie zwariował. Uznaliśmy ryczałtem wszystkie doktoraty nadane przez państwa UE, ale bez wzajemności – polski doktorat trzeba nostryfikować. To po cholerę Francuz ma tu przyjechać stopień robić? Zagraniczne uniwersytety mają (ustawowe) prawo nadawania stopni rozpoznawalnych na świecie – LLM, MBA, MPH, PhD etc. U nas nie ma podstaw prawnych, żeby używać tych nazw. Ba, nasze studia MBA etc kwalifikują się jako podyplomówki i absolwent dostaje świadectwo ukończenia, a nie stopień. Angielski student takiej samej podyplomówki dostaje STOPIEŃ równoważny magisterium. PgD (świadectwo ukończenia studiów podyplomowych) dostają ci, którym się nie udało napisać pracy magisterskiej.
    To po co ma tu przyjeżdżać Chińczyk, Hindus czy Amerykanin, skoro za taki sam wkład pracy (załóżmy) dostaje papier bez żadnej wartości – odpowiednik świadectwa ukończenia kursu dokształcającego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: