O organizacjach pozarządowych w Polsce

Prof. Piotr Gliński o organizacjach pozarządowych w Polsce

blogpress

„Jestem bardziej krytyczny wobec otoczenia tych organizacji, niż wobec nich samych. Główny problem to jakość polskich elit. Trzeba mieć szacunek i podziw dla wielu aktywistów.” – powiedział socjolog prof. Piotr Gliński w czasie spotkania, które odbyło się w siedzibie Fundacji Republikańskiej. Jego tematem były „Style funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce: interes własny czy pożytek publiczny?”..

..Funkcje, jakie spełniają organizacje pozarządowe to rzecznictwo i artykulacja interesów, protest społeczny, nieposłuszeństwo obywatelskie, kontrola władzy (ta funkcja jest słabo wypełniana przez organizacje pozarządowe ze względu na uzależnienie od środków publicznych, słabość finansową itd.), udział w procesie formowania, przygotowywania, konsultowania, realizacji decyzji politycznych na różnych szczeblach, formowania alternatywnych celów rozwojowych, wczesnego ostrzegania, kulturotwórcza..

…Po 1989 roku mieliśmy do czynienia ze zdradą elit, elity opozycyjne po przejęciu władzy nie były zainteresowane wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego. Tymczasem świadomość obywatelską trzeba budować, trzeba jej uczyć, instytucje państwa są od tego, żeby pomagać obywatelom. Nie realizowano programu edukacji obywatelskiej w szkole, nie budowano mediów obywatelskich. Nastąpiło, jak wiemy, rozwiązanie komitetów obywatelskich i zarzucenie programu solidarnościowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: