Wolność rodzi się w głowie

Czy mamy jeszcze wolność słowa? Spotkanie z Ewą Stankiewicz na Politechnice Rzeszowskiej chcieli przerwać… organizatorzy

wpolityce

W czwartkowy wieczór w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyło się spotkanie „Wolność rodzi się w głowie”, zorganizowane przez samorząd studencki tej uczelni.

Ewa Stankiewicz, reżyser filmów„Solidarni 2010” i „Krzyż”. Nieco spóźniona z powodu korków na ulicach (wiadomo, Polska jest w budowie).

Pani Ewa zaczęła od prezentacji krótkich spotów, których bohaterami byli ludzie bynajmniej nie z pierwszych stron gazet, którzy ponieśli pewną cenę za swoją walkę z komuną. Ktoś został wyrzucony ze studiów, inny stracił szansę na wykonywanie zawodu, o którym marzył itd.

..przedstawiciel samorządu studentów- 

Przepraszam, drodzy państwo, ale muszę trochę zareagować, ponieważ jesteśmy na uczelni publicznej, w której raczej nie powinniśmy wchodzić w kwestie polityczne. Uczelnia powinna pozostać autonomiczna, a więc proszę: nie w tę stronę.

Pomiędzy reżyserką, organizatorami i publicznością wywiązała się ożywiona wymiana zdań. Ewa Stankiewicz próbowała przekonywać, że uczelnia powinna stwarzać przestrzeń do wymiany myśli i że ona nikomu nie narzuca swoich poglądów, lecz jest otwarta na dyskusję…..Przyznam, że wyszedłem ze spotkania zszokowany. Nie wiem, czy samorząd studencki w osobach jego dwóch przedstawicieli przestraszył się możliwej reakcji władz uczelni, czy też ci młodzi ludzie są już tak bardzo indoktrynowani i nie przyzwyczajeni do sporu na argumenty. Nieważne. Jeżeli przyszli przedstawiciele intelektualnej elity(?) nie potrafią myśleć w sposób wolny i niezależny, to kto?…..Jaromir Kwiatkowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: