Program Prawa i Sprawiedliwości – Edukacja i Nauka

Program Prawa i Sprawiedliwości

Edukacja i Nauka

m.in.

Inwestowac w badania naukowe 

Badania naukowe są kluczem do szybkiego rozwoju państwa i gospodarki. Nie uda się go osiągnąć bez zwiększenia nakładów budżetowych na naukę i szkolnictwo wyższe. Dalekie miejsce polskich uczelni w międzynarodowych rankingach wynika z ich niedofinansowania. Sukcesem naszego kraju jest wysoki odsetek studiującej młodzieży. Jednak negatywnie należy ocenić nierówny poziom uczelni, skutkujący różnym traktowaniem na rynku pracy absolwentów z podobnymi tytułami naukowymi. Szanując autonomię szkół wyższych, chcemy więc wspierać oddolne reformy ich struktur oraz sposobów zarządzania. Uczelnie powinny zwiększyć starania o pozyskiwanie funduszy na kształcenie i badania ze źródeł pozabudżetowych. Rolą państwa jest zaś zapewnienie prawa i systemu podatkowego sprzyjającego rozwijaniu współpracy badawczej między uczelniami a partnerami gospodarczymi.

Docenić pracowników nauki

Obecny model studiów doktoranckich dyskryminuje doktorantów. Choć często wykonują pracę asystentów, nie są pracownikami uczelni. Takich ludzi należy zatrudniać na etatach asystentów na podstawie umowy o pracę na czas określony, czyli w okresie studiów. Umowę można zerwać, jeśli doktorant nie będzie miał postępów w nauce. Opowiadamy się także za utrzymaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego. Uważamy, że należy utrzymać państwowy tytuł profesorski, nadawany przez głowę państwa za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Profesorowie stanowią niezwykle ważną część elity polskiej kultury, dlatego zasługują na szczególne uznanie ze strony państwa, w tym na ustawowo zagwarantowane prawo do stanu spoczynku po osiągnięciu wieku emerytalnego. Powinny więc obowiązywać ich zasady takie, jak obecnie sędziów i prokuratorów.
Reklamy

Komentarze 2

  1. „Dalekie miejsce polskich uczelni w międzynarodowych rankingach wynika z ich niedofinansowania.” Taak, dosypcie oligarchom nauki do żłobu, a na pewno system feudalno-administracyjno-kolesiowski zacznie rodzić noblistów (po habilitacji).
    Takie samo pitu, pitu jak od ponad dwudziestu lat. I to ma być partia antysystemowa?

  2. Szok, ta sama hipokryzja od 60 lat i lukrowanie patologii feudalnego systemu. Doktorant i asystent nadal wyrobnikami dorobku naukowego dla profesorów, Mamy XXI wiek ! ubudźcie się w końcu !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: