Wojna o wolność słowa

Idą na wojnę o wolność słowa. Pomogą wybory?

tvn.24

Im bliżej wyborów, tym trudniej znaleźć polityka, który sprzeciwia się wykreśleniu z kodeksu karnego zapisów pozwalających na karanie więzieniem za zniesławienie. Na słowach się kończy. Dlatego organizacje walczące o wolność słowa ruszają na wojnę o wykreślenie z kk art. 212. – Jego historia w naszym kraju jest tak zabawna i smutna jednocześnie, że trudno ująć to w słowa – zauważają prawnicy.

Przestępcy

Wśród bohaterów tych historii znajdziemy profesor nadzwyczajną Uniwersytetu Jagiellońskiego, byłego kierownika Katedry Ekonomiki Rolnictwa i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na SGGW, rodziców, zaniepokojonych decyzjami pani dyrektor szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, dziennikarzy. Wszystkich połączy jedno: o każdym powinniśmy powiedzieć „przestępca”.

…………„Jaki relikt, takie metdoy”

Z badań przeprowadzonych przez organizację „Reporterzy bez granic” wynika, że Polska, jeśli chodzi o przestrzeganie wolności prasy, znajduje się dopiero na 32 miejscu. – Czemu tu się dziwić? Skazujemy w procesach karnych ludzi za ich opinie, posługujemy się bolszewickimi reliktami, bo ja właśnie tak określam art. 212. Dlatego jesteśmy w tyle Europy i dlatego przegrywamy sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Hipokryzja polityków, którzy przypominają sobie, jak zły jest ten artykuł tylko przed wyborami, albo gdy sami zostaną nim ugodzeni, bywa nieprawdopodobna – podkreśla mecenas Dariusz Pluta, który specjalizuje się w prawie prasowym.

Konferencja inaugurująca kampanię społeczną „Wykreśl 212 kk” odbędzie się 5 września o godzinie 15.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. 

 

Art. 212. Zniesławienie

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: