Wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich domaga się Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność”

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność” chce podwyżek na uczelniach

PAP – Nauka w Polsce

Wzrostu wynagrodzeń m.in. dla nauczycieli akademickich domaga się Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność” w porozumieniu z Radą Nauki i Szkolnictwa Wyższego ZNP.Pierwsze spotkanie negocjacyjne w tej sprawie odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Negocjacje, które rozpoczęły się w poniedziałek, dotyczą przedstawionego w resorcie nauki projektu ponadzakładowego układu zbiorowego dla szkolnictwa wyższego. W spotkaniu ze związkowcami z NSZZ „Solidarność” i Związku Nauczycielstwa Polskiego uczestniczyła minister nauki Barbara Kudrycka…

W 2014 r. – zgodnie z propozycjami związkowców – na wyższych uczelniach profesor zwyczajny powinien minimalnie zarabiać brutto 8,4 tys. zł (obecnie minimalna pensja na tym szczeblu kariery naukowej wynosi ok. 3,8 tys. zł), adiunkt posiadający stopień doktora habilitowanego – ok. 5,7 tys. zł (obecnie jest to ok. 3 tys. zł), adiunkt ze stopniem doktora – ok. 5 tys. zł (obecnie 2,7 tys. zł). Podwyżki miałyby też objąć innych pracowników na uczelniach. Np. bibliotekarz, który obecnie zarabia od ok. 1 tys. zł do ok. 2,5 tys. zł, zdaniem związkowców, powinien zarabiać od ok. 2,6 tys. zł do ok. 4 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” chce, by wzrost płac w szkolnictwie wyższym następował stopniowo w latach 2012-2014 poprzez wzrost budżetowej dotacji dla uczelni. Zapowiada też, że w przypadku niepowodzenia negocjacji ze stroną rządową, jesienią tego roku zostanie przeprowadzone referendum strajkowe na uczelniach..

Komentarze 2

  1. O.K. Wzrost wynagrodzeń można osiagnąć poprzez wyrejestrowanie z systemu szkodnikow naukowych, plagiatorow, mobberów, oszustów, pozorantow naukowych, nepotów, wieloetatowców, zarejestrowanych w systemie w wyniku psudokonkursów ustawianych na konkrektnego kandydata (prawa nabyte nie maja tu racji bytu), TW, KO, aparatu komunistycznego itp . Obecna pula budżetowa calkiem wystarczy na wysokie podwyżki dla dzialajacych pozytywnie na rzecz nauki i wysokiego poziomu edukacji , także dla tych, którzy zostali z systemu wyrejestrowani w wyniku symbiozy PZPR-SB-nomenklaturowe wladze uczelni przy wsparciu (pseudo) „S” i o których prawa utracone „S’ nie ma zamiaru walczyć a za swoja haniebna postawę (zgodną z układem okrągłostołowym) nie ma zamiaru nawet przeprosić.
    Obecna sytuacja, kiedy jeden niewynagradzany bezetatowiec jest w stanie zrobić wiele więcej niz wielu etatowców jest patologią. Jedni pracuja bezetatowo.bezwynagrodzeniowo a drudzy tylko pieszczą etaty a na pracę nie mają czasu ani ochoty. (chyba że na niszczenie tych pracujących).
    Zwiazki winny walczyć o pracę dla takich bezetatowców a nie o zwiekszenie dotacji na pieszczenie etatów często szkodliwych dla nauki.

  2. To ci sami (prof. E. Malec – fizyk z UJ), którzy zainicjowali (nie)sławny list fizyków z UJ z kwietnia 2008 r. w obronie habilitacji i innych zdobyczy PRL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: