Studencki Wielki Brat ?

Uczelnia na tropie absolwenta

Rz

Szkoła będzie mogła śledzić miejsca pracy i zarobki byłych studentów. Dane dostanie z ZUS. Pilotaż ruszy na UW…Nad metodą śledzenia karier absolwentów pracuje Uniwersytet Warszawski wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych. Pilotaż będzie przeprowadzony na UW i obejmie ok. 30 tys. absolwentów od 2007 r. – Naszym celem jest stworzenie dobrej, przejrzystej i niedrogiej metodologii badania losów absolwentów, która będzie zaproponowana do wykorzystania przez inne uczelnie – mówi „Rz” dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, szefowa zespołu rynku pracy w IBE….

Studencki Wielki Brat?

– Lepszą metodą zbierania wiarygodnych informacji na temat karier studentów byłoby budowanie ich związków z uczelnią, wspieranie akademickich wspólnot. Ale to wymagałoby odejścia od koncepcji uniwersytetu jako fabryki produkującej studentów, która niestety w Polsce obecnie dominuje, i zreformowania działania uczelni, tak by były one bardziej atrakcyjne i pomocne dla absolwentów – mówi Szumańska…

Kudrycka: Badania absolwentów są potrzebne

Rz

Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego:Nie chcieliśmy centralnie regulować, jakimi dokładanie metodami uczelnie mają badać losy absolwentów, by nie ograniczać ich autonomii. Trzeba też wziąć pod uwagę, że uczelnie mają swoją specyfikę i być może uczelnia techniczna uzna, że musi pod uwagę wziąć inne kryteria przy monitorowaniu losów zawodowych absolwentów niż np. uczelnia artystyczna. To czy metody badania losów absolwentów spełniają swe zadanie i służą uczelni do poprawiania jakości programów studiów, będzie od 1 października oceniała Polska Komisja Akredytacyjna…..Uczelnie nie mają obowiązku podawania do publicznej wiadomości wyników z badań losów absolwentów, jednak ministerstwo będzie się starało zbierać te informacje, choćby po to, by wiedzieć, które uczelnie odpowiadają na potrzeby rynku pracy, a nie kształcą bezrobotnych absolwentów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: