Otwarte konkursy na rektorów i dziekanów

Uczelnie zorganizują otwarte konkursy na rektorów i dziekanów

Dziennik Polski”

„Dziennik Polski”: Do tej pory obowiązywały wybory – rektora wybierali przedstawiciele pracowników i studentów sami wyłonieni w wyborach. Przepisy, wchodzące w życie w październiku, wprowadzają dodatkowe możliwości – oprócz obecnie stosowanego rozwiązania, nowością jest wybieranie rektora w konkursie. Mogą w nim wziąć udział przedstawiciele sektora zewnętrznego z dużym doświadczeniem menedżerskim. Ustawa zakłada, że uczelnia ma zapisać w statucie sposób wyłaniania rektora…..

Dlaczego resort nauki zaproponował zapis o konkursach? Jak tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik prasowy ministerstwa, doświadczenie menedżerskie i spojrzenie z zewnątrz środowiska uczelni może być pomocne w skutecznym zarządzaniu.

– Uczelnie stoją przed wieloma wyzwaniami i aby budować swoją pozycję na konkurencyjnym rynku, także w czasach niżu demograficznego, muszą wykorzystać swój potencjał we współpracy z sektorem zewnętrznym, zwłaszcza w komercjalizacji wyników swoich badań i zarabianiu na nich – argumentuje rzecznik, dodając, że jednym z filarów reformy jest otwarcie uczelni na otoczenie społeczno-gospodarcze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: