Profesorami tytularnymi zostają osoby, które nie powinny być nawet doktorami

Ruszmy z posad bryłę nauki

Czy nauka potrzebuje reform?

Rozmowa z prof. Maciejem Żyliczem, biologiem, prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, o tym, po co nam te reformy.
Polityka
To dobrze, że w systemie płacowym instytutów PAN nie ma pensji minimalnej, bo w zmianach systemowych chodzi o to, żeby w końcu zacząć dobrze płacić dobrym naukowcom. W tej chwili w najlepszych nawet instytutach gros dorobku badawczego jest wynikiem pracy co najwyżej jednej trzeciej zespołu. Nie ma powodu, żeby utrzymywać na siłę obijających się i jednocześnie głodzić pracujących. Na razie wszyscy zarabiamy bardzo mało, co wielu skłania do poszukiwania pracy na kilku etatach. Nie lepiej pracować dobrze za dobre pieniądze na jednym?

….Bardziej niepokoi mnie, że nawet dość proste i oczywiste rozwiązania natrafiają na opór środowiska. Myślę np. o obowiązkowej rotacji kadry naukowej. Dlaczego nie możemy – jak Niemcy – wprowadzić obowiązku zmiany instytutu lub uczelni po zakończonym doktoracie? Nowe prawo porusza ten problem delikatnie, zachęcając do mobilności kadry naukowej, nie wprowadza jednak przymusu……

Zmiana polskiej nauki i szkolnictwa wyższego zależeć będzie w równym stopniu od zmian systemowych, co od standardów narzuconych przez środowisko akademickie. A tu, niestety, jest, jak jest. Mówiąc wprost, ciągle panuje duch PRL. Prawdziwe zmiany nastąpią dopiero wówczas, gdy akademickie struktury przejmą ludzie młodzi – dlatego moją idée fixe jest wspomaganie procesów tworzenia się masy krytycznej najlepszych młodych naukowców.

…..Z naszych analiz wynika, że około 70 proc. objętych naszym badaniem Polaków pracujących naukowo za granicą deklaruje chęć powrotu do kraju. Powstrzymują ich przed tym nie niskie pensje, lecz słaba motywacja do pracy naukowej panująca w polskich ośrodkach badawczych. Mimo że nie można już narzekać na warunki i wyposażenie laboratoriów, a nawet na pieniądze, pracujemy z mniejszym zaangażowaniem niż koledzy w dobrych placówkach zagranicznych. Na tę atmosferę nakłada się system negatywnej selekcji – słabi profesorowie dobierają sobie słabych współpracowników i jest to powszechnie akceptowane. W efekcie zdarzają się przypadki, że profesorami tytularnymi zostają osoby, które nie powinny być nawet doktorami...

Reklamy

Komentarzy 6

  1. Świeta prawda. Profesorem tytularnym jest osoba która ma 4 cytowania przez 20 lat – nauki techniczne !

  2. Habilitację otrzymał mąż pani profesor – którego JEDYNĄ publikacja był artykuł w biuletynie Słowackiej akademii nauk

    —–

    Tak – miał tylko jedną publikacje w czasopiśmie ! i żadnych cytowań

  3. jest znacznie gorzej niż za PRLu

  4. Ile razy jeszcze starzy durnie będą opowiadać o mobilności za pensję poniżej 2000 złotych?

  5. Niestety, ale to sie nie zmieni. Nie wiem skad wzielo sie to 70% osob, ktore chce wrocic. Wrocilem na rok na polska uczelnie i wyjechalem. Jest dokladnie to, o czym mowa w artykule – slaba motywacja dopracy. Do tego trzeba dodac wzory dawane przez panow Profesorow uczelnianych (czyt. dr hab.) ktorzy raczej nie sa zainteresowani praca. Wysokosc pensji, niestety, ale tez ma znaczenie. Nie da sie zyc na jako-takim poziomie w Krakowie za 2300 (wynajecie mieszkania+jedzenie+bilet i zostaje tyle, ze mozna ksiazki tylko w empiku poczytac gdy chce sie cokolwiek odlozyc na czarna godzine).

  6. Nie należy uogólniać. Są też pozytywne przykłady. W moim „prowincjonalnym” instytucie udało się uzyskać całkiem przyzwoity poziom naukowy (powiedzmy europejski) odmładzając przy tym znacząco kadrę. Nie zwolniono też nikogo z powodu „niedorozwoju naukowego”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: