To „dziedziczenie” obejmuje nawet wnuki pokolenia, które znaczną część swojej kariery naukowej albo wręcz całą karierę przeżyło w okresie komunistycznym.

Raport o stanie Rzeczypospolitej

 

Kłopotliwy Instytut Pamięci Narodowej

Stosunek rządu PO do Instytutu Pamięci Narodowej jak w soczewcepokazuje zarówno jego nastawienie do patriotyzmu i politykihistorycznej, jak i do nauki. Zmiany przeforsowane przezrząd PO w praktyce sprowadzają się do tego, że kierownictwo tej instytucji będzie wyznaczane przez środowiska, które zdecydowanie przeciwstawiały się lustracji, a ich duża i wpływowa część niejest zainteresowana rozpowszechnianiem prac naukowych weryfikujących historię ostatnich 65 lat. Często decydujący jest tu interes biograficzny, ale mamy też zjawisko „dziedziczenia” takich postaw przez naukowców z młodszego pokolenia, uczniów tych, których dotknął komunizm.

To „dziedziczenie” obejmuje nawet wnuki pokolenia,które znaczną część swojej kariery naukowej albo wręczcałą karierę przeżyło w okresie komunistycznym. Wszystko to zmierza do powstrzymania niezwykle intensywnej w ostatnich latach działalności IPN, czego najlepszym przykładem są trudności z wydawnictwami dotyczącymi wpływowych środowisk (np. zaangażowanych w wydarzenia 1968 roku). Działo się to jeszcze przed tragedią smoleńską i było wynikiem niezwykle silnego nacisku wywieranego już wówczas na IPN.

Jedna odpowiedź

  1. Za rzadów Tuska likwiduje sie wszystko jakby totalna prywatyzacja, glównie to co nie podoba sie nowej dziwacznej wladzy, która i tak stawia wszystko na glowie oraz odwraca kota ogonem, w czym niezmiernie chetnie POmagaja jej media rzekomo publiczne i obiektywne a wzorem moze byc GW Adama Michnika. Za darmo orderów orla bialego przeciez sie nie rozdaje… Dziwnym trafem ani media a zwlaszcza politycy rzadzacy nie zauwazaja balaganu, chaosu, bezprawia czy naduzyc, bo o aferach nie chca wogóle sluchac. Obiecanki staly sie TABU a orendzie Tuska wcale nie wraca na debate czy antene dla rozliczenia. Zostalismy z Irlandia, która przeksztalcona niebawem na zielona wyspe a teraz nawet o tym nie wolno mówic, bo prezydencja. Co nam zostalo,kiedy nawet wykpiwany PiS za granie Smolenskiem robi sama wladza odwlekajac bez konca terminy raportu sledztwa, bo wlasnie dzis dowiadujemy sie z mediów, ze postanowiono wytyczyc termin na 10.kwietnia, gdzie kazde dziecko wie, iz to prawie cisza wyborcza, wiec i tak to sledztwo przepchna po wyborach, bo wplynie wynik zle na slupki czy frekfencje i PO nie wybiora. Cud PO-Tusku zostal w postaci rzad ma wszystko pod kontrola a obiecany wzrost w gospodarce to: wzrost cen, wzrost podatku, wzrost inflacji, wzrost emigracji, wzrost bezrobocia, wzrost dlugu publicznego i powiekaszana dziura budzetowa…. Brawo panie premierzy, by sie lepiej i godnie zylo, tylko komu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: