Dziś dyplom wcale nie jest lepszy od dobrego fachu.

Po studiach prosto na bezrobocie

Rz

W urzędach pracy było zarejestrowanych w styczniu prawie 39 tys. absolwentów do 27. roku życia. To niemal dwa razy więcej niż w najlepszym dla nich 2007 roku….

Według  danych urzędów pracy, wśród bezrobotnych absolwentów przeważają ci po kierunkach humanistycznych i ekonomicznych, niezależnie od miasta. – Politolodzy, socjolodzy, absolwenci marketingu i zarządzania oraz ekonomii, kończą tzw. kierunki nadwyżkowe, które wypuszczają absolwentów z góry skazanych na bezrobocie, zmianę kwalifikacji albo wyjazd do innego regionu – mówi Aleksandra Skalec, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Według Bernadetty Ingasiak z WUP w Poznaniu, w Wielkopolsce najwięcej bezrobotnych absolwentów skończyło zarządzanie, pedagogikę i politologię…..

Magia dyplomu

– Politycy się cieszą, że mamy największy w Europie skok liczby studentów, ale nikt nie patrzy na jakość ich kwalifikacji. Czasy, gdy dyplom wyższej uczelni gwarantował pracę, minęły już w latach 90. Dziś dyplom wcale nie jest lepszy od dobrego fachu. Trzeba odczarować opinię, że tylko po studiach można być kimś – twierdzi Piotr Sarnecki, ekspert rynku pracy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jak dodaje, to m.in. w wyniku tej opinii mamy wysyp prywatnych studiów humanistyczno-ekonomicznych – tańszych i łatwiejszych niż inżynierskie. Tyle że gospodarka nie jest w stanie wchłonąć ich absolwentów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: