Za i przeciw (Reforma szkolnictwa wyższego)


Za i przeciw (Reforma szkolnictwa wyższego)

Gość Niedzielny, 6 marca 2011

Prof.dr hab. Barbara Kudrycka

MINISTER NAUKI l SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

– Otwarte konkursy na wszyst­kie stanowiska, ograniczenie wieloetatowości, transparentność i wsparcie młodych naukowców – to najważniejsze zasady, mające poprawić politykę kadrową na uczelniach……

Prof.zw.dr.hab. Aleksander Nalaskowski -Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

– Ustawa jest niezwykle szko­dliwa. Po pierwsze, upraszcza drogę zdobycia stopnia doktora

habilitowanego. Habilitacja ozna­cza naukową samodzielność…

Na mocy ustawy kolokwium habili­tacyjne, trwające czasami nawet trzy godziny, zostanie zastąpione jakąś anonimową oceną. Jednym z elementów kolokwium był za­wsze wykład na jeden z trzech za­proponowanych przez kandydata tematów. Samodzielność naukowa oznacza umiejętność wykładania, więc rada wydziału powinna sprawdzić, czy on to w ogóle potra­fi….

Po drugie, zupełnie kuriozalne jest porozumienie w ramach daw­nego bloku wschodniego. Będzie pan mógł zrobić doktorat lub habi­litację na Słowacji albo na Białorusi czy Ukrainie i Polska będzie miała obowiązek natychmiast ten tytuł uznać. Ale jeśli uzyskał pan dok­torat czy habilitację w Heidelber­gu czy Oksfordzie, to musi go pan nostryfikować u nas. Paranoja. Nasze kolokwia habilitacyjne są trudne, jedna trzecia je oblewa, dlatego niektórzy wolą zdobyć ty­tuł właśnie w bloku wschodnim. Dlaczego ustawa tego nie ukróci?

Jeśli chodzi o pracę na drugiej uczelni, mogę pana zapewnić, że zarówno tam, jak i na pierwszej daję z siebie wszystko…..

Jeśli ktoś ma dobrą pozycję w środowisku jako wykładowca, to w imię czego ogra­niczać studentom innych uczelni dostęp do wiedzy, którą ten pro­fesor posiadł. Pracę na innych uczelniach reguluje rynek, a nie minister Kudrycka i ustawa. Nikt mnie nie zatrudni, jeśli nie będę dobry. ….Zmiany idą w bardzo złym kierun­ku: spłaszczania wykształcenia i oczekiwania, że inteligencję, tak jak ropę, będziemy importować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: