5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych

71 lat temu podjęto decyzję o rozstrzelaniu jeńców polskich

PAP – Nauka w Polsce

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz partyjnych i państwowych. Jej podstawą było ściśle tajne pismo, które w marcu 1940 r. skierował do Stalina ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria. Szef NKWD pisał w nim m.in.: „W obozach dla jeńców wojennych NKWD ZSRS i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i in. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego”…..

 

Jedna odpowiedź

  1. Tak wlasnie zawsze postepowali Rosjanie z Polakami, uwazajac za wrogów. Teraz sytuacja wcale sie nie odmienila a szef jednoosobowy, niby Stalin znany wszystkom, jako szef KGB dziecka NKWD na Niemcy wschodnie jest jednoczesnie twórca Jednej Partii na wzór KC WKP dzierzac stanowisko najpierw prezydenta a teraz premiera, zeby niebawem powrócic do wladzy najwyzszej byc moze mianujac sie juz carem. Jednak nasz premier wbrew opinii zdecydowanie wiekszosci obywateli oraz makabrycznych doswiadczen z historii wchodzi Kremlowi dobrowolnie do paszczy gloszac ocieplanie stosunków obludnie twierdzac, ze teraz za jego rzadu nagle nas Rosja pokochala, gdzie Iskandery stoja na granicy pod Kaleningradem oraz teraz na Baltyku w podwodnych lodziach atomowych i 3 baterie na granicy polsko-bialoruskiej. Czy premier Tusk jest niespelna rozumu czy zwyklym zdrajca, bo o patriotyzmie nie mozna wspominac majac na wzgledzie zdrade stanu, chocby przez rozbrojeniu polskiej armii pod pretekstem tzw. profesjonalizmu czy uzawodowieniu bez dofinansowaniu i modernizacji przestarzalego sprzetu…
    http://fakty.interia.pl/raport/tarcza-antyrakietowa/news/nowe-nuklearne-grozby-rosji,1163587

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: