Wielu ludzi z tytułami profesorskimi nie myśli samodzielnie

Wykształciuch katolicki. „Przeraża zideologizowanie i stadność myślenia ludzi, którzy chcą uchodzić za intelektualną elitę”

wPolityce

Kołakowska cytuje pewnego naukowca, pracującego w centrum badań o światowej renomie, który zapytany, czy za koncepcją globalnego ocieplenia nie kryją się cele polityczne, stwierdził, że to niemożliwe, bo „panuje na ten temat konsensus. A poza tym Al Gore dostał Nobla, a zatem nie ulega wątpliwości, że ma rację”. Autorka konkluduje:

„Tak więc chyba po raz pierwszy (nie licząc naukowych ustaleń Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego) naukowiec zdaje się uważać, że to, czy coś jest, czy nie jest prawdą naukową, ustala komitet”.

Rzeczywiście przeraża zideologizowanie i stadność myślenia ludzi, którzy chcą uchodzić za intelektualną elitę. Wygląda na to, że wielu ludzi z tytułami profesorskimi nie myśli samodzielnie, ale stara się znaleźć w centrum tego, co jest trendy i co taki czy inny salon (albo przodującą partia) ogłosił za obowiązującą na danym etapie prawdę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: