Zburzyliśmy feudalny porządek na uczelniach

30. rocznica NZS: zburzyliśmy feudalny porządek na uczelniach

Nauka w Polsce

Najważniejszą zasługą ruchu studenckiego z początku lat 80. była demokratyzacja życia na uczelniach. „To my zburzyliśmy panujący tam feudalny porządek” – mówi w rozmowie z PAP Jarosław Guzy, pierwszy przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 17 lutego mija 30 rocznica rejestracji zrzeszenia.

Guzy podkreśla, że jednym z głównych postulatów formułowanych podczas strajków w 1980 i 1981 r. była sprawa autonomii szkół wyższych. Chodziło o to, aby cała społeczność akademicka, czyli profesorowie, pracownicy naukowi oraz słuchacze mogli kształtować życie na uczelniach. Celem była niezależność od decyzji administracyjnych. Przypomina, iż w tamtym czasie, czynniki partyjno rządowe decydowały o tym, co dzieje się w akademiach i na uniwersytetach. Rektorzy byli mianowani przez władze, a kariery pracowników naukowych – nawet najlepszych – zależały od ich postawy politycznej.

Dlatego protesty studenckie znajdowały często poparcie kadry uniwersyteckiej. „Profesorowie, szczególnie ci niepokorni, byli dla nas autorytetami. Wspierali nas młodzi pracownicy naukowi” – wspomina Guzy, który współtworzył niezależny ruch studencki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. „Nasza rewolucja szła równolegle do tego, co działo się w świecie naukowym” – dodaje…..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: