Profesorowie biznesmenami

Profesorowie biznesmenami – AGH stwarza warunki nowoczesnej komercjalizacji

PAP – Nauka w Polsce

Jak profesjonalnie wprowadzać innowacje z uczelni na rynek? O zaletach tworzenia przez szkoły wyższe spółek zadaniowych mówi w wywiadzie dla serwisu Nauka w Polsce Tomasz Pyrć – prezes zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o.

„Model komercjalizacji z wykorzystaniem spółek zadaniowych ułatwia i usprawnia tworzenie spółek spin off, co w efekcie umożliwia szybsze ich wejście na rynek. W warunkach uczelni publicznej, której struktury nie zostały powołane do zajmowania się biznesem, byłoby to bez porównania trudniejsze” – podkreśla rozmówca PAP….;;

Dodaje, że kluczowym czynnikiem sukcesu jest przekonanie naukowców – których misją nie jest przecież biznes – że wyniki ich pracy mogą być podstawą stworzenia dobrego przedsiębiorstwa, a zaangażowanie w jego budowę i rozwój nie musi oznaczać rezygnacji z nauki.

„Proces, który ma doprowadzić do utworzenia przedsiębiorstwa, jest prowadzony w ścisłej współpracy z naukowcem. W pierwszej fazie wspólnie oceniamy, czy wyniki badań zostały już przekształcone w technologię, produkt lub usługę, jaka może być oferowana na rynku. Jeżeli tak, budujemy strategię. Określamy potencjalnych odbiorców i rynki, zasoby i czas niezbędne do wejścia na rynek, źródła finansowania zewnętrznego – jeżeli jest konieczne, sposób transferu własności intelektualnej z uczelni, udziały w planowanej spółce poszczególnych uczestników w tym INNOAGH, lokalizację przedsiębiorstwa spółki…..

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: