Polityka naukowa w Polsce promuje umiejętność dobrego sprzedawania swoich osiągnięć, a nie sumienną pracę

Naukowiec czyli buchalter

GW

Polityka naukowa w Polsce promuje umiejętność dobrego sprzedawania swoich osiągnięć, a nie sumienną pracę

Jeszcze do niedawna sytuacja młodych uczonych była w Polsce dość trudna – hierarchiczna struktura świata akademickiego uniemożliwiała szybkie kariery naukowców, a dostępne środki na badania były niezwykle ograniczone. Dziś sytuacja się odwróciła – pojawiło się wiele programów stypendialnych, jest mnóstwo grantów dla młodych badaczy, a cały system finansowania nauki zaczął niebezpiecznie zmierzać ku dyskryminacji wiekowej starszych profesorów.

Polska – inaczej niż cały świat – wprowadziła prawne kryterium wieku w przeznaczaniu środków na badania podstawowe: kwoty będą obowiązywać w Narodowym Centrum Nauki, natomiast środki dla jednostek na badania własne mają być przeznaczane wyłącznie dla młodych naukowców. Młodzi naukowcy jeszcze większą część czasu przeznaczać będą na przygotowywanie i rozliczanie wniosków, a jednostki będą ich do tego motywować….

Adaptując się do tak funkcjonującego systemu, najzdolniejsi młodzi naukowcy spędzają większość swojego życia na przygotowywaniu wniosków grantowych, ubieganiu się o stypendia, rozliczaniu dotacji, zarządzaniu projektami. Powstaje dziwna alternatywa: albo wieloetatowość i chałtury, albo kariera naukowca księgowego. Rozumiem, że profesor z wielkim zespołem powinien być po trochu menedżerem, ale czy musi nim też być świeżo upieczony adiunkt czy nawet doktorant?

Polska polityka naukowa to nie tylko projekty ministerialne – to również działania licznych polskich i zagranicznych fundacji, Komisji Europejskiej. Bardzo wiele z nich również opiera się na negatywnej dyskryminacji wiekowej. Zakłada się, że wszyscy polscy naukowcy starszego pokolenia są żywcem wyjęci z „Barw ochronnych” Zanussiego – skażeni starym systemem, cyniczni, nieuczciwi, niezdolni do odkrywczych badań i publikowania w czołowych czasopismach, w końcu – utrudniający kariery młodych uczonych…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: