Polscy naukowcy często nie mają motywacji

Naukowcy muszą zacząć zarabiać na prowadzonych badaniach

Dziennik Gazeta Prawna

LEON GRADOŃ – Rozwój badań naukowych jest możliwy tylko pod warunkiem, że będą one przynosiły większe zyski, a naukowcy zaczną na nich zarabiać….

Polscy naukowcy często nie mają motywacji do tego, aby starać się o wdrażanie badań. Wymaga to ciężkiej pracy ze strony zespołu badawczego, a trudno przewidzieć efekt z doprowadzenia do wdrożenia. Przecież nie każdy wynalazek jest wykorzystywany przez rynek. A dla profesora, który prowadzi taki projekt, to kilka lat wyjętych z życiorysu. W tym czasie zaniedbuje on inne badania, wyniki których według istniejącego systemu oceny naukowców pozwalają uzyskać dobrą pozycję naukową na podstawie publikacji.

Jedna odpowiedź

  1. Oczywiście, ze nie mam motywacji. Nikogo nie interesuje sens moich badań, a nawet to, że nie są kosztochłonne. Istotne są „punkty” dla wydziału za publikację tu czy tam i to czy mam „grant.” Najlepiej milionowy. Ba, żeby zostać profesorem „belwederskim” będę musiał się wykazać umiejętnością przyciągania funduszy, najlepiej europejskich. Tyle, że na napisanie i wydanie książki potrzebuję powiedzmy (z nabyciem literatury itp) 50 tys. i pracuję przez dwa lata. Biurokracja grantowa to dodatkowy rok na papierologię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: