Student polski

Student polski

Debata

„Jaki jest sens uczyć się fizyki kwantowej, jeśli nie rozumie się klasycznej fizyki Newtona? Jaki sens uczyć się rozmaitych nurtów, ideologii, gender studies, feminizmu, antropologii kulturowej, jeśli nie poznało się Platona, Arystotelesa czy Kanta? Jaki jest sens uczyć się prawa Unii Europejskiej czy prawa spółek, jeśli w życiu nie miało się w rękach nawet fragmentu z Paulusa, Cycerona lub Ulpiana?”- pisze Łukasz Necio

……Z tej perspektywy łatwiej jest zrozumieć schizofrenię, która opanowała szkolnictwo wyższe. Z jednej strony masowo rezygnujemy z podstaw nauki, z drugiej – nie dajemy nic w zamian. Studia humanistyczne nie mają nic wspólnego z kontemplacją i próbą odpowiedzi na dane pytanie badawcze, ludzie zaś, w dobie Google’a i Wikipedii przekonani są, że takowych stawiać już nie można.

Z drugiej strony domagamy się, aby absolwenci szkół wyższych znajdowali pracę i nie zasilali szeregów bezrobotnych. Tworzymy kierunki zamawiane, domagamy się większej ilości praktyk. Zupełny brak spojrzenia celowościowego i niezrozumiała pretensjonalność. Oczywistym jest przecież, że tysiąc absolwentów socjologii rocznie nie znajdzie pracy z zawodzie. Ale oczywistym też jest, że tylko poniżej setki z nich jest żywo zainteresowanych swoją dziedziną, zaś mniej niż pięćdziesięciu – nadaje się do prawdziwej pracy naukowej.

Nigdy lub prawie nigdy uniwersytety nie  były zakładane z myślą o rynku pracy. Między bajki należy włożyć opowiastki o Kazimierzu Wielkim, który zakładał uczelnię w Krakowie w celu posiadania dobrze wykształconej administracji publicznej. Wtłoczyliśmy do jednego worka ambicje naukowe i cele zawodowe. Nie mamy ani jednego, ani drugiego.

Dzisiejszy student polski to osoba z wielu powodów sfrustrowana, kombinująca i dostająca po tyłku od całego świata

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: