66 proc. profesorów pracuje na więcej niż jednym etacie

Akademicki spór o etat

Rz

Część rektorów chce zachowania prawa do pracy na wielu uczelniach. Ograniczenie wieloetatowości zapisane jest w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Dokument przyjął rząd, teraz pracuje nad nim Sejm.

Projekt zakłada, że na dodatkowe zatrudnienie w innej uczelni lub na prowadzenie firmy nauczyciel akademicki będzie musiał mieć zgodę rektora szkoły, która jest jego głównym miejscem pracy. Naukowcy będą mogli pracować najwyżej na dwóch uczelniach…– To wbijanie noża w plecy tym uczelniom niepublicznym, które nie posiadają własnej kadry. Szczególnie dotyczy to szkół, które prowadzą studia na poziomie licencjackim – mówi prof. Waldemar Tłokiński, szef Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich….

Z diagnozy szkolnictwa wyższego opracowanej przez Ernst & Young i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że 66 proc. profesorów pracuje na więcej niż jednym etacie. Z kolei resort nauki podaje, że spośród uczelni publicznych najczęściej pracę w innych szkołach podejmują profesorowie uczelni ekonomicznych.

 

 

Jedna odpowiedź

  1. odróżnijmy może pracę u konkurencji od dodatkowej pracy w innym miejscu i prowadzenia działalności gospodarczej. Czy naprawdę uważamy, że sprzedaż własnych obrazów na allegro będzie przeszkadzać pracownikowi wsp w prowadzeniu zajęć? albo czy praca w sądzie prawnikowi? W tej chwili idiotyzm przepisów jest taki, że można bez zgody rektora mieć 1 etat, a nie można zatrudnić się w 2 miejscach na 1/4 etatu. Można mieć etat i udziały w spółce handlowej, ale nie w cywilnej. Zakazy raczej tworzą szarą strefę, niż pomagają. Przeszkadzają też tworzeniu spin-offów i przejściu z dwuetatowości akademickiej do drugiego zajęcia gdzie indziej. Poza tym zastanówmy się, czy chcemy, żeby zawodów wymagających umiejętności praktycznych (lekarz, prawnik, inżynier) uczyli ludzie BEZ doświadczenia zawodowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: