Ministerstwo nauki zapaliło ostrzegawcze światło

Ostrzeżenie dla ośmiu wydziałów krakowskich uczelni

Gazeta Wyborcza Kraków

Na krakowskich uczelniach są wydziały, które mogą stracić pieniądze na prowadzenie badań naukowych. Ministerstwo nauki właśnie zapaliło im ostrzegawcze światło…

Resort nauki pod lupę wziął wszystkie publiczne uczelnie oraz te niepubliczne, które same zgłosiły się do badania. Wydziałom wystawiał noty od 1 do 5. Od ocen zależy teraz, ile pieniędzy dostaną na dalsze badania. W grę wchodzą kwoty nawet do kilkunastu milionów złotych. Wydziałom ocenionym na 4 i 5 (to najsłabsza kategoria) ministerstwo ostrzegło, że mogą je stracić. – W styczniu dostaną pieniądze na utrzymanie potencjału badawczego tylko na pół roku. Przez ten czas będą musiały podnieść jakość badań albo zweryfikować profil działalności i na przykład zająć się wyłącznie nauczaniem, które jest finansowane z innej dotacji – mówi Bartosz Loba, rzecznik resortu…

Ocena budzi wątpliwości Akademii Górniczo-Hutniczej, choć żaden z wydziałów uczelni nie znalazł się w najniższej kategorii, a aż siedem zostało ocenionych najwyżej. – Resort według jednakowych kryteriów porównywał jednostki, które w całości poświęcają się badaniom oraz uczelnie, które zajmują się również nauczaniem – mówi Zbigniew Kąkol, prorektor ds. kształcenia na AGH.

Nie tylko Kraków chce dyskutować z notami wystawionymi poszczególnym wydziałom. Od oceny ma zamiar odwoływać się również Uniwersytet Rzeszowski, a kryteria jej wystawiania będą tematem zjazdu rektorów polskich uczelni technicznych.

Na osobne traktowanie jednostek badawczych i uczelni nie ma co liczyć: – Naszą intencją jest dążenie, by szkoły wyższe zajmowały się przede wszystkim badaniami i włączały w nie studentów. Tylko w ten sposób uda nam się osiągnąć wysoki poziom rozwoju nauki – mówi Loba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: