Uprawianie dziennikarstwa coraz bardziej niebezpieczne

Dziennikarz zagrożony

Rz

Redakcja musi ujawniać adresy swoich autorów. Wyrok NSA jest ważny dla wszystkich mediów. Zapadł na podstawie niebezpiecznego przepisu.

Spółka Presspublica, wydawca „Rzeczpospolitej”, musi udostępnić prywatne adresy dziennikarzy, których czytelnik zamierza pozwać do sądu o naruszenie dóbr osobistych.

Ten ostateczny werdykt Naczelnego Sądu Administracyjnego ma znaczenie dla wszystkich mediów. NSA powołał się bowiem na art. 29 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych, który zezwala na udostępnienie danych osobowych innym osobom i podmiotom, jeżeli w sposób wiarygodny uzasadnią potrzebę ich posiadania.

Dla mediów jest to przepis szczególnie niebezpieczny. Jeżeli bowiem wniosek o udostępnienie danych osobowych może złożyć dowolny podmiot, a wystarczy do tego już sama zapowiedź wystąpienia z powództwem cywilnym, dziennikarzom, których adresy przestaną być tajemnicą, mogą grozić różne realne niebezpieczeństwa.

Jedna odpowiedź

  1. Tak widac, ze Tusk z kolesiami chce wszystko miec pod kontrola, bo przejeli juz wszystkie sluzby specjalne, prokurature, IPN, NIK, TK, sady, policje a teraz do kompletu brakuje im wszelkie poufne osobowe dane obywateli na szybkie reagowanie i zamordyzm. To skandal i zenada, w tak absurdalny oraz chamsko perfidny sposób manipulowac wlasnym spoleczenstwem i ubezwlasnowolniac suwerennosc obywatelska. Kiedy ten horror sie wreszcie skonczy, do jakiej perfidii oni sie jeszcze zdolni beda POsunac?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: