Komentarze 3

 1. To, ze rocznica uchwalenia konstytucji 3-go maja bedzie skromniejsza za rzadów Tuska bylo do przewidzenia. Podobnie, jak komunisci zaciekle pilnowali, zeby po robotniczym swiecie 1-go maja wszystkie flagi byly sciagane, tak teraz tyle, ze nie ostentacyjnie zaciekle ale jednak dyskretnie skutecznie pomniejsza sie wage i role dla Polaków tego wydarzenia historycznego. Teraz w mediach mówi sie obok ale nie o genezie a wrecz coraz glosniej, ze Konstytucja 3-go Maja byla przyczyna zaborów. W obecnej dobie liberalizm holduje kosmopolityzmowi czyli co polskie to zle a zachód wszystko za nas zalatwi, jak obronnosc NATO, calkowite poddanstwo i uzaleznienie sa objawami naiwnej polityki lub celowej zatarcia tradycji, dorobku kultury, patriotyzmu, prawdy historycznej i wiary.
  Teraz o Bóg-Honor-Ojczyzna znika z mediów i szkól a krzyzem sie pomiata upatrujac i wytykajac archaizm.

 2. Neoliberalizm to przeżytek?
  Gdy w tym samym czasie przyglądamy się dogorywaniu polskiej lewicy i przewalającemu się przez Polskę neoliberalizmowi, który niczym walec pozbawiony kierowcy taranuje wszystko to, co napotka na swojej drodze, a rozentuzjazmowany tłum robotników, studentów i feministek prosi o więcej, to na północy Europy w Skandynawi dzieje się coś wprost zupełnie odwrotnego. Typowym przykladem „syndromu walca“ tego jest u nas w Polsce Platforma Obywatelska, która podajac sie za postwepowa i nowoczesna partje nieracjonalnie ale bezkarnie oraz bez skrupulów wykorzystuje do swego egoistycznego tworzenia blizej nieokreslonej groznej hybrydy liberalnej w/g jej zalozen bez zasad kosztem rujnowania nie zas rozbudowy dorobku, niczym neronizm, bazujac przy tym na podstepnie zdobytego spolecznego zaufania ale wykorzystujac wlasnie cynicznie monopol wladzy na sile. Przeprowadzenie takiej smialej reformy z wdrozeniem liberalizmu moga pozwolic sobie tylko kraje z wielkim zasobem kapitalu, choc eksperyment chilijski i nowozelandzki przecza powodzeniu idei, bo nigdy nie brano pod uwage wazny czynnik spoleczno-polityczny, nie sprzyja koniecznie temu, wrecz moze byc hamulcem samoczynnym instynktownym samozachowawczym nosnikiem. Natomiast kraje ubogie czy nawet, co gorsza, zadluzone czy obciazone olbrzymim deficytem, nie maja ani mozliwosci ani potencjalu a moga jedynie zagrozic gospodarce i zachwiac rynkiem nie tylko wlasnym, bo kredytowanie tego wcale nie sposób przeprowadzic, wiec jest tylko utopia badz nierealna iluzja. Na potwierdzenie tego sa cyklicznie wywolywane swiatowe kryzysy a zwlaszcza ostatni kryzys globalny, który sie ciagle nie konczy, wywolujac tylko dodatkowo efekt domina, wciagajac, jak wir, slabe i bezbronne kraje do finansowego i gospodarczego bankructwa ( Grecja, Portugali, Hiszpania a w kolejce ustawiaja sie nastepne: Polska, Bulgaria, Wegry, Lotwa i Slowacja).
  Przeciwienstwem i wyjatkiem moze byc Szwecja czy znakomitym przykładem tego, jak świadoma, konsekwentna i co najważniejsze odważna racjonalnie wdrazana mozolnie polityka socjaldemokratyczna może wybić neoliberałom jakiekolwiek argumenty z ręki, wypychając ich na margines debaty publicznej, tam gdzieś do swoistego, groteskowego i niczym dla społeczeństwa niegroźnego rezerwatu, jest Szwecja. Szwecja jest swoistym fenomenem. W żadnym innym kraju demokratycznym jedna partia nie odegrała tak znaczącej roli, nadając przez kilkadziesiąt lat ton życiu politycznemu a także zachodzącym w nim przemianom społecznym, tworząc jednocześnie specyficzny model, wobec którego nie sposób wprost przejść obojętnym. Aż 65 lat z ostatnich 76. przypada na rządy partii Socjaldemokratycznej. Słowa „globalizacja” i „neoliberalizm” budzą wszędzie na świecie dużo emocji. Dla niektórych „neoliberalizm” jest czymś nieuchronnym, a jednocześnie bezapelacyjnie pozytywnym. Jest źródłem „cywilizacji”, nowoczesności i dobrobytu, a jeśli nie dobrobytu to przynajmniej najlepszej z możliwych sytuacji materialnych. Dla innych neoliberalizm i globalizacja wiąże się z obcymi wpływami, lub wręcz ze zniewoleniem. Dla wielu globalizacja to nierówność i niesprawiedliwość. Mimo ze neoliberalizm bazuje na pojęciu wolnego rynku, i sprzeciwia się ingerencji państwa w mechanizm rynku, rynek na którym opiera się neoliberalizm jest tworzony przez instrumenty państwowe jak również przez instrumenty sprzyjające właścicielom kapitału. Wolny rynek, teoretycznie, bazuje na racjonalnej i efektywnej dystrybucji zasobów. Takie rozumowanie zakłada ze handel będzie odbywał się na racjonalnych zasadach, czyli bez zbędnej polityki i zachłanności.
  Dominacja neoliberalizmu w dzisiejszym świecie jest tak oczywista, że trudno sobie wyobrazić świat działający na innych zasadach. Warto jednak zrewidowac poglady oraz zastanowić się gleboko nad podstawowymi skutkami takiego „porządku społecznego”. Zwracając uwagę na przykład na podstawowe prawa człowieka, bardzo szybko można się przekonać ze neoliberalizm jest i musi być (!) tylko przejściową ideologią. Trzeba dalej usilnie szukać lepszej alternatywy.

 3. Rocznica 3.Maja minela, zaloba minela a zaczynaja sie chocki klockirzadu nierzadu w spelnianiu obietnic i cudu:
  Wlasnie zakomunikowano, ze benzyna jeszcze w maju przekroczy cene 5 zl./litr a cena oleju napedowego i opalowego wzrosnie do 15%. Teraz dowiadujemy sie o paralizu przewozów szynowych PKP oraz niekontrolowanemu wzrostow cen a tym samym nowej nieuniknionej fali inflacji. Kochani internauci, jak juz o tym wspominalem i pisalem, ze rzady a raczej nierzady Tuska spprowadza Polaków do „Dziadów” nie tylko w/g Adama Mickiewicza ale wlasnie teraz dodam „Nedzników” Victora Hugo. Bardzo trafna wypowiedz, pasujaca do cudów cudaka nie cudotwórcy Tuska. Zapewniam, ze to nie ostatni akord ale obawiam sie, ze to dopiero uwerturka kabaretu aferalnego wiodacej partii liberalów, którzy maja w tej chwili po katastrofie monopol wladzy a takie dzialania to juz nie tylko zwykle klamstwa ale powazniej kryminalne nedzne – oszustwo!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: