Impuls do rzetelnych badań historycznych

Apel o powołanie instytucji badającej wspólną historię Polski i Rosji

wg ONET

O powołanie w Polsce i Rosji instytucji badawczej zajmującej się „budzącymi w obu stronach emocje społeczne, wspólnymi problemami historii naszych narodów” zaapelowali członkowie zespołu pracującego nad Narodowym Programem Rozwoju Badań Humanistycznych…”Uważamy, że w atmosferze wstrząsu i bólu po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w obliczu autentycznego uznania społeczeństwa polskiego dla postawy władz rosyjskich w związku z tą tragedią, a także w obliczu deklaracji premierów Polski i Rosji Donalda Tuska i Władimira Putina oraz prezydenta Rosji Dmitrija Miediewiewa dotyczących zbrodni katyńskiej, rysuje się perspektywa historycznego pojednania między naszymi narodami” – napisali w apelu, przekazanym PAP.

Zdaniem sygnatariuszy apelu, stwarza to impuls do rzetelnych badań historycznych, które „pozwolą rozumieć dawne dramaty, a w rezultacie przezwyciężyć urazy zatruwające stosunki polsko-rosyjskie”.

Podpisy pod apelem złożyli: wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Modzelewski, przewodniczący Wydziału I PAN prof. Stanisław Mossakowski, członek rzeczywisty PAN prof. Henryk Samsonowicz, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jerzy Wyrozumski i ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Uczeni apel wystosowali w piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas pierwszego posiedzenia zespołu.

Komentarze 4

 1. Doznałem wstrząsu.

 2. Kochani Polska nigdy nie pisala z Rosja wspólnej historii, bo jej nigdy nie bylo. Historie zas przekrecala i kreowala tylko na swój sposób Rosja obojetnie jaka, carska czy czerwono-sowiecka albo niby demokratyczna po Putinosku bez opozycji. Ta wspólna historie wypalila Rosja Rzeczpospolitej ogniem, powstaniami stlumionymi gulagami, zsylkami, pacyfikacjami, eksterminacjami i ludobójstwem oraz rozbiorami czy wspólczesniej 50 lat komunizmu zatraconych dwóch pokolen i wyrznieciu inteligencji wraz z Katyniem i teraz podobnie podejrzana niby lotnicza katastrofa tragicznie ubitych najistotniejszych oraz elity najwyzszych urzedników panstwowych, urzedów obywatelskich czy generalicji i kosciola z winy pilota???

 3. Apel polskich intelektualistów
  http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/apel-polskich-intelektualistow/

  „Zamach” – słowo tabu
  http://lukaszwarzecha.salon24.pl/
  —-
  Pytania do intelektualistow – takie na pierwszy ogień
  Blog Łukasza Warzechy

  1. Z jakiego powodu już kilkadziesiąt minut po katastrofie strona rosyjska zaczęła przedstawiać bardzo daleko idące tezy, dotyczące przebiegu wypadku, które następnie nie znalazły potwierdzenia (m.in. teza o pięciokrotnej próbie podejścia do lądowania)?
  2. Czy z punktu widzenia meteorologii wytłumaczalna jest sytuacja, w której mgła pojawia się nie rano, ale później, przy generalnie nie zmienionych warunkach? Mgły zwykle zalegają rano (czyli np. w porze lądowania jaka z dziennikarzami), a następnie ulegają rozproszeniu. Sytuacja odwrotna wydaje się niezwykła.
  3. Czy nad lotniskiem zalegała mgła czy też mieliśmy tylko do czynienia z niską podstawą chmur?
  4. Jaki był cel czterokrotnego okrążenia lotniska przez polskiego pilota? Tu istnieją bardzo rozbieżne wersje, włącznie z tym, że samolot zrzucał paliwo.
  5. Czy wiemy coś o działaniu systemów pomiaru wysokości w tupolewie?
  6. Jak wygląda elektroniczna mapa lotniska w Smoleńsku, zawarta w systemie TAWS?
  7. Jak wyglądała kwestia dostępu przedstawicieli RP do miejsca katastrofy? Jak szybko Polacy mogli włączyć się w prace nad zabezpieczeniem szczątków maszyny?
  8. Jak ścisła była kontrola strony polskiej nad tym, co robiła strona rosyjska na miejscu?
  9. Dlaczego polski rząd nie zaproponował powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy?
  10. Jakie jest wyjaśnienie kwestii dwóch „dodatkowych” ciał, znalezionych ma miejscu katastrofy (pisała o tym „Rzeczpospolita”)?
  11. Czy to prawda, że po wizytach Tuska i Putina została zdemontowana dodatkowa aparatura naprowadzająca? Jeśli tak, to dlaczego i czy mogłaby ona pomóc pilotowi prezydenckiego samolotu w lądowaniu?
  12. Dlaczego strona polska nie postawiła żądania, aby wszystkie odnalezione ciała zostały natychmiast przetransportowane do Polski, gdzie równie dobrze można by – przy współudziale rosyjskich śledczych – dokonać ich identyfikacji?
  13. W jakim zakresie przedstawiciele Polski mogli mieć kontrolę nad tym, jak przebiegało poszukiwanie ciał oraz nad tym, jaki był los tych już odnalezionych?
  14. Dlaczego nie było ani jednej sekcji zwłok?
  15. Andrzej Seremet stwierdził, że piloci mieli świadomość, iż samolot się rozbije, jakieś trzy do pięciu sekund przed katastrofą. Najnowsze informacje (dziś znów dementowane) mówią o tym, że „szum” z kabiny pasażerskiej narastał na nagraniu z czarnej skrzynki kilkadziesiąt sekund przed katastrofą, co może świadczyć o tym, że pasażerowie już wówczas mieli świadomość, iż coś przebiega nie tak. Co mogło spowodować taką reakcję kilkadziesiąt sekund przed rozbiciem się maszyny?
  16. Jak wytłumaczyć niespójne i rozbieżne wypowiedzi rosyjskiego kontrolera lotów ze Smoleńska na temat przebiegu lądowania?
  17. W jakim stopniu od komunikacji z wieżą zależał przebieg lądowania?
  18. Jakie są wnioski z analizy wspomnianego wyżej filmu (prokuratura miała go badać, rezultatów nie znamy do dziś).
  19. Jak ścisłą kontrolę strona polska sprawowała nad czarnymi skrzynkami? Czy hipotetycznie strona rosyjska mogła dokonywać w nich manipulacji? Dlaczego skrzynki trafiły do Moskwy, a nie do Warszawy?
  20. Jaki wpływ na przebieg śledztwa mogło mieć to, że na czele komisji stanął Władimir Putin? Czy to nie paraliżowało np. zgłaszania uwag przez stronę polską i czy nie oznaczało to upolitycznienia komisji? Czy to normalne, że na czele komisji ds. zbadania wypadku lotniczego staje premier państwa?
  21. Jak wyglądały procedury kontroli rządowych samolotów po wizytach remontowych w Rosji? Czy strona polska brała pod uwagę możliwość ingerencji w jakiekolwiek układy i instalacje samolotu przez Rosjan? (Te wątpliwości były w przeszłości podnoszone wiele razy, ale po katastrofie jakoś zamilkły.)
  22. Czy polscy śledczy przeprowadzili wizję lokalną na miejscu? Czy mieli możliwość przesłuchania okolicznej ludności np. w celu zorientowania się, czy w pobliżu lotniska w czasie lądowania tupolewa działo się cokolwiek podejrzanego (parkował jakiś budzący podejrzenia pojazd, widać było jakąś niezwykłą aktywność itp.)?
  23. Czy została podjęta próba dotarcia do autora wspomnianego filmiku, umieszczonego w Internecie?

 4. Propozycja Fundacji Katyńskiej: powołajmy niezależną komisję
  http://wiadomosci.onet.pl/2158463,11,propozycja_fundacji_katynskiej_powolajmy_niezalezna_komisje,item.html

  O powołanie niezależnej, międzynarodowej komisji technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem zwrócił się do premiera Donalda Tuska prof. Jacek Trznadel, przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej….
  „Ze względu na wyjątkową wagę dla Polski katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński, i osoby kierujące najważniejszymi Instytucjami Państwa Polskiego, i ponieważ miało to miejsce nie w Polsce, lecz na terenie innego państwa – zwracam się do Pana, Panie Premierze, o powołanie niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy” – napisał na swojej stronie internetowej prof. Trznadel
  Według Trznadla, wnioski takiej Komisji, z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: