Ustawa o IPN przyjęta
Rz
Izba wyższa nie wprowadziła ani jednej poprawki do nowelizacji ustawy o Instytucie, autorstwa PO. ..
Senacka Komisja Praworządności i Praw Człowieka wnioskowała m.in. o odebranie prawa wyłaniania kandydatów na członków nowej Rady IPN środowiskom naukowym, sędziowskim i prokuratorskim. Opowiedziała się też za skreśleniem zapisu dającego oficerom i tajnym współpracownikom służb PRL dostęp do akt przez nich wytwarzanych. Komisja była też przeciw udostępnianiu obywatelom oryginałów akt IPN.
– To były dobre poprawki. Szkoda, że zwyciężyła dyscyplina klubowa, a nie zdrowy rozsądek – mówi „Rz” senator PO Jan Rulewski, który nie wziął udziału w głosowaniu. …
Według RPO nowelizacja zagraża wolności badań naukowych, bo uzależnia Instytut od większości sejmowej i „interesów środowiskowych”.
Senat nie poprawił IPN
tvn.24
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, według którego „liczne wady nowelizacji będą podstawą do zakwestionowania jej konstytucyjności”.
Jako przykład podał zapis o nieanonimizowaniu danych osób trzecich w aktach SB udostępnianych przez IPN. Oświadczył też, że nowelizacja zagraża wolności badań naukowych i oznacza „likwidację lustracji”. RPO powołał się na protesty przeciw zmianom części środowisk kombatanckich, naukowych i kościelnych
Filed under: Przegląd prasy | Tagged: IPN, ustawa, wolność badań naukowych |
Skomentuj