Naukowiec to u nas nędzarz

Prof. Fikus: Polska nauka powoli zmienia się na lepsze

PAP – Nauka w Polsce,

Polska nauka zmienia się powoli na lepsze. Ale proces ten musi jeszcze trochę potrwać – oceniła prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN 

Trudno sprecyzować, w jakiej kondycji jest obecnie polska nauka – powiedziała prof. Fikus – Ale pewne jest, że mamy tak samo mądrych ludzi jak wszędzie na świecie. I że rodzi się u nas tyle samo procent mądrych dzieci, co gdzie indziej. Mamy też świetnych uczniów, którzy na przykład w matematyce, czy informatyce biją na głowę swoich rówieśników w wielkich międzynarodowych konkursach. Pozostaje pytanie – co się dzieje z tą naszą zdolną młodzieżą później. ..

Naukowiec to u nas nędzarz, który nie może utrzymać rodziny, kupić mieszkania. Żaden dotąd rząd tego do tej pory nie zrozumiał. Przez ostatnie 20 lat każdy rządy dawały na naukę coraz mniej. Teraz bardzo nam pomogły pieniądze europejskie. Ale są przecież głosy, że jak są cięcia budżetowe to i nauce powinno się obciąć, a to byłaby zbrodnia na narodzie – przekonywała prof. Fikus.

Komentarze 3

  1. „Naukowiec to u nas nędzarz” Jak najbardziej tyle że głównie moralny. Fakt że i żaden rząd tego nie zrozumiał – bo niby jak skoro sam taką nędzę prezentuje (pełno w nich zawsze naukowców’)

  2. „Morals? I can’t afford them”

    George Bernard Shaw

  3. Gestosc linii i czynnik sloneczny:
    Polska ciagle ma szanse na dorownanie USA koncentracja przemyslu. Mimo pierwszej pozycji w gospodarkach swiatowach USA jest ciagle „rzadkie” do Prus i Niemiec. Gestosc linii kolejowych bez elektryfikacji wynosi w USA tylko 24 metry na kilometr kwadratowy kiedy w Polsce 74 metry na kilometr kwadratowy a w Nieczech az 114 metrow na kilometr kwadratowy. Ten czynnik odpowiada w przyblizeniu gestosci zakladow przemyslowych. W Rosji ta gestosc wynosi w przyblizeniu tylko 5 metrow na kilometr kwadratowy czyli Rosja jest tak rzadka ze skaluje sie w wymiarze liniowym na Niemcy 1/5 (Pierwistek z dwudziestu) w wiec jest dzika i nie zifrakturyzowana. Tzw. czynnik sloneczny tzn. dochod narodowy podzielony przez powierzchnie kraju w dolarch na metr kwadratowy wynosi dla USA 1.4 dolara na metr kwadratowy dla Niemiec 7.8 dolara na metr kwadratowy, dla Polski 2.1 dolara na metr kwadratowy a dla Rosji tylko 0.12 dolara na metr kwadratowy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: