Rektorzy chcą płatnych studiów

Rektorzy chcą płatnych studiów od 2015 roku

GW

Uczelnie flagowe mają też być lekiem na zbliżający się niż demograficzny. Według zamysłu rektorów najlepsze szkoły wyższe będą kształcić o mniej więcej 20 proc. studentów mniej, więc ci, którzy nie dostaną się do najbardziej prestiżowych szkół, zasilą szeregi tych słabszych.

Rektorzy podkreślili również, że należy zwiększyć środki z budżetu zarówno na rozwój badań naukowych, jak i szkolnictwo wyższe – do jednego procentu wydatków budżetowych na każdą z tych dziedzin. – Premier Donald Tusk obiecywał nam w 2008 roku dwa procent budżetu na te dwa cele. To około 2 mld zł rocznie. Chcemy tylko, żeby jego rząd się z tej obietnicy wywiązał – podkreślił Woźnicki.

Plan rektorów zakładałby również wprowadzenie odpłatności za wszystkie rodzaje studiów. Student dzienny płaciłby, według wyliczeń, ok. 2,5 tys. zł za rok nauki, a pieniądze te wsparłyby rozwój uczelni. Na naukę zaciągałby kredyt, który zaczynałby oddawać dwa lata po skończeniu nauki. Pod warunkiem że zarabiałby dostatecznie dużo. Gdyby nie znalazł dobrze płatnej posady, mógłby odłożyć spłatę na później.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: