Elity bez honoru, ale z poczuciem wyższości

Nie jesteśmy krajem praworządnym

Dziennik Polski

O elicie władzy, przestrzeganiu norm i honorze – Jarosław Kaczyński na UJ.

Obecnej Polsce bardzo daleko jest do uznania ją za państwo praworządne – taką diagnozę postawił wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński, broniąc jej w czasie wykładu w Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygłoszonego na zaproszenie Klubu Jagiellońskiego i małopolskich działaczy PiS.

Prezes PiS powołał się na prof. Leona Petrażyckiego (1867-1931), wybitnego socjologa prawa i logika, który ponad wiek temu głosił, że żaden system nie może być praworządny i demokratyczny, jeżeli nie ma w nim choćby nielicznej grupy, która bezwarunkowo, kierując się honorem, przestrzega norm społecznych i prawnych. Kaczyński stwierdził, że w obecnej Polsce nie ma takiej elity. – Z różnych powodów – dodał. Jako kluczowe wymienił wszechobecny korporacjonizm, tzn. identyfikowanie i zawężanie się elit inteligenckich do swoich profesji, oraz niepewność i bezradność elit w relacjach ze społeczeństwem, gdzie poczucie wyższości miesza się z poczuciem słabości wobec narodu.

Jedna odpowiedź

  1. Jak zwykle zgadzam się z prezesem – nie jesteśmy krajem praworządnym, skoro Zbyszek Ziobro siedzi w parlamencie europejskim a nie w areszcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: