Syndrom chiński: Uczelnie łączcie się !

Poznańskie uczelnie jak Sorbona? To możliwe

GW

Jedna duża uczelnia zamiast kilku mniejszych to dobre rozwiązanie także dla studentów – twierdzą rektorzy poznańskich szkół wyższych.

Ranking szanghajski, uważany dziś za najbardziej prestiżowy, premiuje duże uczelnie. Dlatego autorzy strategii chcieliby, aby polskie szkoły wyższe łączyły się w superuniwersytety. – Dokument nie precyzuje, jak dokładnie miałaby wyglądać taka federacja. Trudno dziś powiedzieć np., czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wszedłby do niej jako całość, czy tylko wybranymi wydziałami – mówi prorektor UAM, prof. Zbigniew Pilarczyk.

Największa poznańska uczelnia już teraz zmierza do związania się z sąsiadami z miasta. – Rektor Uniwersytetu Medycznego prowadzi rozmowy z UAM. Jako federacja mielibyśmy większe szanse na duże granty badawcze – mówi rzecznik UM, dr Marek Ruchała.

Jedna duża uczelnia zamiast kilku mniejszych to dobre rozwiązanie także dla studentów. Dziś ekonomię i zarządzanie można studiować w niemal każdej poznańskiej szkole wyższej. – Tak jest w przypadku wielu kierunków – zaznacza Gorynia. – Dochodzi do rozproszenia środków i kompetencji.

Jedna odpowiedź

  1. […] Ostatnio cała Polska reformuje naukę i szkolnictwo wyższe. Jak się okazało, że polskie uczelnie kiepsko stoją w rankingu chinskim (szanghajskim), najpierw ranking zdyskredytowano jako mało wiarygodny, a następnie podjęto działania aby sprostać jego wymaganiom. Ranking ten preferuje uczelnie wielkie, więc hasło reformy samo się narzuca „Uczelnie łączcie się”. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: