Co dolega uczelniom

Eksperci powiedzieli, co dolega uczelniom

Rz

Masowe kształcenie na kierunkach społecznych, niemal brak własnej kadry na uczelniach niepublicznych – to niektóre bolączki uczelni.

Możemy się pochwalić jednym z najwyższych w Europie wskaźników powszechności studiów (według OECD w 2007 r. wynosił 31 proc. w grupie wiekowej 20 – 29 lat). Kształci się 1,93 mln osób. – Tylko państwa skandynawskie i Słowenia mają wyższe współczynniki – mówił prof. Stefan Jackowski na konferencji konsorcjum Ernst & Young oraz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Na zlecenie Ministerstwa Nauki konsorcjum przygotowuje strategię rozwoju szkolnictwa wyższego.

Jedna odpowiedź

  1. I co jeszcze ? Bo założę się, że tych innych Panów Ekspertów, a Pana Prof. Jackowskiego w szczególności, nie czeka raczej konieczność robienia habilitacji, a ZARAZEM prowadzenia zajęć, które pochłaniają niejednokrotnie ogromnie dużo czasu, który powinien być przeznaczony na:
    – udoskonalanie warsztatu naukwoego
    – rozwijanie własncyh umiejętnosci pracy badawczej
    – poszerzanie swojej wiedzy.
    Niestety, o tym się nie mówi. Panowie Eksperci, którzy teraz zapewne sobie zadowoleni siedzą na fotelu, nie muszą się przejmować tym, że dajmy na to, w semestrze letnim będą musieli prowadzić zajęcia, do których trzeba minimum miesiąc przygotowań. A tak bywa nierzadko w przypadku ludzi po doktoracie z fizyki, czy z matematyki: nie starcza dla nich zajęć z ich dziedzin, NO TO PROSTE: dajemy im to, co jest w rogu obfitości: zajęcia z informatyki. Proszę: programowanie, systemy operacyjne, bazy danych… itp. itp Proszę: do wyboru, do koloru. To nie są żarty, informatyka jest, jak wiadomo, dziedziną niesłychanie szybko rozwijającą się i bardzo czasochłonną. Niestety, ale fizyka i matematyka współczesna nie mają taryfy ulgowej dla tych jej miłośników, którzy nie mając dobrych „pleców” nie załapali się na lepsze zajęcia. WINĘ ZA TO ponosi SYSTEM finansowania dziedzin ścisłych w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: