Młodzi naukowcy potrzebują wyzwań

Rektor PW: Młodzi naukowcy potrzebują wyzwań

PAP – Nauka w Polsce

Państwo powinno nie tylko finansować badania podstawowe, ale również naukę stosowaną, kreując duże projekty o charakterze cywilizacyjnym, które wygenerują popyt na innowacje – uważa prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej. Jego zdaniem, młodzi naukowcy wyjeżdżają z Polski motywowani nie tylko chęcią zarobku, ale również dlatego, że szukają pożywki dla swojego intelektu. 

Jak zauważa uczony, reformatorzy nauki w Polsce skupiają się na „tłoczeniu” innowacji do przemysłu, na tym, co zrobić, żeby patentów było jak najwięcej, jak wywierać nacisk na przemysł i podwyższać wskaźniki innowacyjności w gospodarce. Według prof. Kurnika, to działania ważne, ale niewystarczające. 

Państwo – przekonuje rektor PW – powinno prowadzić długoterminowe analizy możliwości i potrzeb rozwoju kraju typu „foresight” i na tej podstawie – w ramach strategii rozwoju kraju – ogłaszać wieloletnie programy, których realizacja wytwarzałaby zapotrzebowanie na innowacje, a z drugiej strony zachęciłaby przemysł do finansowania badań naukowych w perspektywie dużych kontraktów i zamówień…

Jedna odpowiedź

  1. Dodajmy również, czego NIE potrzebują, wręcz czego mieć NIE powinni: takich zajęć dydaktycznych, których prowadzenie stanowi dla nich ogromne obciążenie czasowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: