Uniwersytety są traktowane jak huty
Rz
Chcielibyśmy, żeby wszyscy studenci mieli obowiązek płacenia za studia, ale żeby było wiele możliwości uzyskania zwolnienia z odpłatności – tłumaczy rektor UW Katarzyna Chałasińska-Macukow
Rz: Rektorzy w swojej „Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego 2010 – 2020” wystawili polskim uczelniom „ocenę niesatysfakcjonującą”. Za co ta niska nota?
W ciągu ostatnich 20 lat liczba studentów wzrosła czterokrotnie, a liczba pracowników naukowych tylko o ok. 20 procent. Wzrostowi liczby studentów nie towarzyszył odpowiedni wzrost finansowania uczelni, a infrastruktura zmieniła się tylko częściowo. To są główne powody tak niskiej oceny. Poza tym nauka na świecie bardzo się rozwinęła i mamy poczucie, że pozostajemy w tyle….
Czy uniwersytet można traktować jak przedsiębiorstwo?
Absolutnie nie. To właśnie obecne przepisy traktują uczelnie jak huty, które muszą wykazać zysk. Oczywiście uniwersytet powinien być dobrze zarządzany, rektor musi myśleć o budżecie, ale uczelnia musi też realizować misję.
A jaka jest misja współczesnego uniwersytetu?
Kształcenie odpowiedzialnych obywateli, którzy nie będą się czuli klientami, ale będą mieli świadomość własnej podmiotowości.
Filed under: Przegląd prasy | Tagged: misja, płatne studia, Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego, uniwersytet |
nie bedzie reformy szkolnictwa wyzszego, bez reformy edukacji.
Stanowczo mniej LO, wiecej technikow i zawodowek i idace za tym ograniczenie miejsc na studiach, dla tych, ktorych naprawde to ineteresuje(patrz komentarz mojego z SGH:robie 2 dyplom, bo bez tego nie ma pracy teraz), i ktorzy maja wystarczajaca wiedze(mature tez nie kazdy musi zdac!)
Cóż nam po dużej liczbie mizernych(stukamy w dno od spodu:) mgr? a przyziemnie patrzac:
moze obecnie rzadzacych to nie obchodzi, ale ja juz teraz(22lata), obawiam sie kto mi naprawi zamek w drzwiach za 40 lat… dr?