Kudrycka: reforma nauki to nasz sukces

Kudrycka: reforma nauki to nasz sukces

PAP – Nauka w Polsce

Wprowadzanie reformy nauki i szkolnictwa wyższego, efektywne wykorzystywanie pieniędzy z Unii Europejskiej i zainicjowanie debaty publicznej na temat przyszłości polskiej nauki to największe sukcesy resortu – uważa minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka po dwóch latach pracy w rządzie Donalda Tuska.

Za najważniejsze osiągnięcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod dwóch latach pracy, Kudrycka uznała realizowaną przez jej resort reformę nauki, a także przyjęcie przez rząd założeń do reformy szkolnictwa wyższego.

„Myślę, że najistotniejsze osiągnięcia, które zostały wypracowane w resorcie to po pierwsze nowa koncepcja konstytucji nauki, a więc pięć ustaw, które w tej chwili są w Sejmie i które w inny sposób regulują wydawanie funduszy publicznych na badania naukowe i finansowanie wszystkich projektów naukowych” – powiedziała Kudrycka PAP.

Wyjaśniła, że projekty ustaw, nad którymi prace toczą się obecnie w Sejmie, pozwolą na to, że więcej pieniędzy będzie przyznawanych w trybie konkursu i na konkretne badania naukowe. Reforma ma spowodować także, że więcej naukowych badań będzie prowadzonych na potrzeby gospodarki.,,,

Według Kudryckiej, w ciągu najbliższych dwóch lat najważniejsze zadania czekające jej resort to dokończenie reformy nauki i szkolnictwa wyższego, przygotowanie projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r., a także wdrożenie krajowych ram kwalifikacji. Jak wyjaśniła, te ostatnie polepszą proces kształcenia, w którym bardziej liczyć się będą zdobyte przez studenta umiejętności, niż zaliczenie odpowiedniej liczby godzin wykładów i ćwiczeń.

„W ciągu najbliższych dwóch lat zależy mi bardzo na tym, aby zakończyć reformę nauki i szkolnictwa wyższego (…). Mamy już przyjęte przez rząd założenia szkolnictwa wyższego, które powinny znaleźć swoją postać w przepisach ustawy, a także w aktach wykonawczych i to na pewno będzie duże wyzwanie dla wszystkich pracowników resortu” – powiedziała Kudrycka.

Komentarze 3

  1. Absolutnie się z Panią Minister zgadzam! Na tle działań innych resortów odniosła ogromny sukces. Bo tak obiektywnie to kicha, kochana Pani Minister, kicha.

  2. Poprzedni komentarz nie na temat i nie trafny, podwójnie. Po pierwsze, o sukcesie będzie można mówić gdy reforma zacznie działać a na to się nie zanosi, bo środowisko jest niereformowalne a znad Krakowskiego Przedmieścia, właśnie wczoraj, rozszedł się ponownie duszący czad potwierdzajacy „arystokratyczne” umocowania obecnej oligarchii naukawej. Po drugie, komentarz nietrafiony, bo wielu mieszkańców Europy, zwłaszcza Wschodniej, wolałoby polski rozwój scenariusza niż przygotowany dla nich przez lokalnych prestigitatorów.

  3. Szczerze, to chciałabym zmian, ale takich, które ustanowiłyby jasne i obiektywne kryteria, które należy spełnić, by wspiąć się na kolejny szczebelek. Dotychczasowa postać habilitacji jest koszmarna. Młodzi są odrzucani, bo coś tam… Uznaniowość i służalczość wobec starych wyjadaczy popłaca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: