Kudrycka: podpisano porozumienie w sprawie zwolnień na UMCS

Kudrycka: podpisano porozumienie w sprawie zwolnień na UMCS

PAP – Nauka w Polsce

Przedstawiciele władz i związkowców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podpisali 30 października porozumienie dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia. Zakłada ono m.in. zwiększenie sprzątanych powierzchni i likwidację stanowisk szatniarzy i woźnych – poinformowała w czwartek posłów minister nauki Barbara Kudrycka. 

Kudrycka, odpowiadając na pytanie posłów PO dotyczące sytuacji finansowej UMCS, przypomniała, że uczelnie wyższe w Polsce działają na zasadzie pełnej suwerenności i samorządności, także w obszarze możliwości finansowych uczelni.

„Najważniejszym elementem autonomii uczelni jest autonomia w zakresie polityki finansowej. Sytuacja UMCS jest trudna i narastała od wielu lat, od wielu lat następował tam przerost zatrudnienia i funduszu płac. Można jednak powiedzieć, że obecne władze wprowadziły działania restrukturyzacyjne, które mają szansę doprowadzić do tego, że uczelnia poradzi sobie z tymi problemami” – mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego…

Przypomniała także, iż dotychczas prawo nie pozwalało ministrowi na szybką reakcję na doniesienia o problemach finansowych uczelni. „Dlatego w założeniach reformy szkolnictwa wyższego przyjętej w października zakładamy wprowadzenie większej wrażliwości władz uczelni na prowadzenie gospodarki finansowej. Zastanawiamy się też w związku z tym czy rachunki uczelni nie powinny być prowadzone na dwóch oddzielnych kontach – jednym dotyczących środków publicznych, drugim – środków zewnętrznych” – mówił minister.

„Przewidujemy również, że jeżeli zadłużenie uczelni będzie wyższe niż 25 proc. środków przeznaczonych na dotację stacjonarną, to będziemy problem sygnalizować uczelni i postulować program naprawczy. Jeżeli nie zostanie on zrealizowany efektywnie przez okres dwóch lat, wówczas przewidujemy, że minister wyznaczy osobę pełniącą obowiązki rektora w zakresie gospodarki finansowej, które pomoże uczelni wyjść z kryzysu” – dodała Kudrycka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: